26 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Et råb om retfærdighed

Et råb om retfærdighed

Tirsdag, 15. december, 2009, 00:00:00

Omkring 100.000 deltog i lørdagens flotte, farverige og fredelige klimademonstration i København. Deltagerne kom fra mellem 50 og 75 forskellige lande

Ved 11-tiden bliver Christiansborg Slotsplads oversvømmet. En menneskelig flod af demonstranter klædt i blåt skyller ind over pladsen, for at vise konsekvenserne hvis isen på Grønland og polerne smelter. Bag aktionen står miljøbevægelserne NOAH og Friends of the Earth.
Det er lørdag formiddag og flodbølgen markerer begyndelsen på det, som skal udvikle sig til at blive en af de største folkelige manifestationer på dansk jord i mange årtier.
I løbet af de næste tre timer strømmer det til med mennesker fra alle verdenshjørner. Pladsen fyldes op af mennesker, bannere og skilte. Der er nærmest karnevalsstemning med masser af flotte udklædninger, gøgl, musik og dans. Til sidst kan der ikke komme flere ind på pladsen, så de nyankomne må stå i de tilstødende gader.
Arrangørerne vurderer, at omkring 100.000 i alt deltager i demonstrationen.
Oppe ved scenen er fagforeningsfanerne placeret. Her står blandt andet Franz fra 3F Ungdom. Han er med i dag for at støtte kravet om en juridisk bindende aftale og ikke en sådan 'la-la-aftale', som der er lagt op til nu.
- Jeg er også med for at understrege, at arbejdsstyrken ikke bare skal sparkes ud, når produktionen skal omlægges til grønne job. Vi kræver, at arbejdsgiverne i stedet for omskoler de ansatte, så de kan passe de nye job, siger han til Arbejderen og tilføjer, at det for ham er vigtigt, at fagbevægelsen viser, at den har en holdning til verden omkring sig, og ikke kun til hvad der sker lige præcis på arbejdspladsen.

Vi har magten!
Han bliver afbrudt af en kraftfuld stemme fra scenen. Det er den kendte indiske miljøforkæmper Vandana Shiva, som kræver retfærdighed for de fattige lande.
- Vi vil gå ud til COP 15 og fortælle lederne der, at deres tid er ovre, en ny tid er født. Vi har magten, vi vil forandre verden og ingen skal stoppe os, erklærer hun til stor jubel fra demonstranterne.
Kort efter er det ved at være tid til afgang, men for de bagerste i det flere kilometer lange demonstrationsoptog varer det længte endnu, inden de kan bevæge sig ud fra pladsen.
Forrest i demonstrationen er en gruppe sydamerikanske indianere, som kræver respekt for de indfødte folks rettigheder. Her kommer også en gruppe samere, som har taget vejen fra det nordligste Sverige.
- Vi bliver påvirket direkte af klimaforandringerne. For eksempel dør mange rener efter, at temperaturen er steget. De har svært ved at finde føden under sneen, fordi der danner sig et islag som følge af det varmere vejr, fortæller Helena Omma fra den samiske ungdomsorganisation Saminuorra.
Et væld af nationaliteter er med i optoget. Her er sikhere fra Indien, kinesere klædt ud som pandaer, ghanesere, iranere, belgiere, tyskere, italienere og et væld af andre nationaliteter. Fremmede gloser fylder den kolde luft. Arrangørerne vurderer, at mellem 50 og 75 forskellige lande er repræsenteret.

Belgiske fagforeningsfolk
En gruppe belgiske fagforeningsfolk er meget synlige med deres væld af røde faner. De stopper op og sætter sig på hug for så lige pludselig at løbe frem i demonstrationen med slagråb og til taktfaste trommeslag. Flere andre faglige grupper fra Belgien markerer sig også stærkt.
De danske fagforeninger er ikke lige så markante, men mange af dem er med. Her kommer HK for eksempel med et banner og tæt derpå går en gruppe 3F-folk.
En fagligt aktiv erklærer begejstret, at han ikke har været med til en så folkerig demonstration siden de store overenskomst-protester i 80`erne.
Den slags bemærkninger går igen, når man bevæger sig ned igennem demonstrationen.
- Det her er det mest fantastiske, jeg har være med til, siger en kvinde begejstret, mens en mand oplyser, at det er første gang i 30 år, at han har været med i en demonstration.

Alle aldersklasser
Her er både unge, børnefamilier, midaldrende og gamle. Midt i demonstrationen bliver en mand skubbet af sted i en kørestol, lidt længere bagude slæber en ældre mand med gangproblemer sig af sted, her er en familie med både børn, forældre og bedsteforældre, som sammen gør turen.
Mange har taget barnevognen, cykelanhængeren og hunden med på den seks kilometer lange tur, som varer mange timer.
Opbakningen til demonstrationen kommer også fra lokale beboere langs ruten. Fra en altan på Christianshavn hænger et banner, som kræver en fair klimaaftale. Der, hvor demonstrationen kommer frem, står der mange folk på fortovet. Nogle slutter sig til, mens andre nøjes med at kigge på. Også fra altanerne følger beboere med.
Der er også nok at kigge på. For eksempel de mange politiske budskaber på de tusindvis af skilte og bannere. Det mest gennemgående er kravet om klimaretfærdighed, som både står printet og bliver råbt igen og igen fra mange forskellige dele af demonstrationen. Men der er også krav om revolution, mod atomkraft og for fred. Nogle børn i en Christianiavogn medbringer budskabet: 'Mere slik nu!'

Fantasifuld og farverig
Men mest opmærksomhed tiltrækker de mange fantasifulde udklædninger og figurer, som er med i optoget. De mange dyrearter, som er truede af klimaforandringerne, har tydeligvis virket som en inspirationskilde. Her er masser af isbjørne og pandaer, en del af sidstnævnte kommer cyklende i Verdensnaturfondens blok. Men vi møder også pingviner, en abe, en kænguru, en ren, Peter Plys og mange andre dyr. Julemanden er også med i flere udgaver, og midt i det hele går Karl Marx såmænd.
Greenpeaces blok vækker opsigt med sin kæmpestore snemand og den efterfølgende jordklode med et redningsbælte om maven. Det samme gør kunstneren Jens Galschiøts tre rygende frihedsgudinder.
Mere end 500 organisationer bakker op om demonstrationens. Der er tale om en mangfoldig skare. Her er et vælg af miljøbevægelser, fagligt aktive og politiske partier, men også religiøse grupper, EU-modstandere, fredsbevægelsen og mange andre er med. Her er Enhedslisten med røde faner, masser af SUF`ere, som danser til musikken fra deres bloks vogn, og SF`ere med kæmpestore balloner. Dansk Ornitologisk Forening er også med og kæmper for fuglenes klimainteresser.

Kommunistisk Blok
I den bagerste del af demonstrationen står Kommunistisk Parti for en af de mest iøjne- og iørefaldende danske blokke. Her er en skov af røde faner med hammer og segl, kæmpe røde bannere for socialisme og en bæredygtig, retfærdig og bindende klimaaftale og en flot pyntet vogn, som musikken strømmer ud fra, når der ikke lige er gang i trommeorkestret, som går lige efter vognen.
Musikken trækker mange unge ind i blokken, pludselig er her også en trompetspiller, som supplerer trommerne. Indimellem gjalder råbene om en retfærdig klimaaftale og styrkelse af den internationale solidaritet.
Med i Kommunistisk Partis blok er blandt andet Marie Petersen fra Haderslev. Hun er ikke selv medlem af partiet, men det er hendes far, som også er med.
- Det er sjovt at være med her i blokken. Jeg er taget med i dag, fordi man er nødt til at sige sin mening i et så vigtigt spørgsmål, som det her. Man skal ikke bare lade de andre bestemme, siger Marie Petersen.

Anholdelser
Pludselig står den bagerste del af demonstrationen stille. Ingen ved hvad der sker. Først senere kommer det frem, at politiet har omringet en større del af demonstrationen ved Christmas Møllers Plads og anholdt næsten 1000 demonstranter efter, at der har været kastet enkelte sten og flasker blandt andet mod Danske Bank på Christianshavn.
Den bagerste del af demonstrationen ledes ad en anden vej og støder først senere til hoveddelen af demonstrationen.
Nu er mørket faldet på, men stadig står der mange folk langs ruten for at støtte demonstrationen. Ude på hjørnet af Tingvej og Amagerbrogade bliver demonstranterne mødt af flot hornmusik. Det er orkestret Røde Horn, som på den måde bakker op om klimakampen.
De forreste i optoget når ud i nærheden af Bella Centret længe før de bagerste. Gaden er tætpakket med demonstranter, mange kan ikke høre talerne og folk begynder efter nogen tid at sive væk, trætte og kolde men også meget glade efter at have deltaget i det, som en kvinde meget betegnende kalder: 'Den mest kraftfulde manifestation, jeg nogensinde har været med til'.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. dec. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:08

Indland