06 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Elever kæmper om stolene

Elever kæmper om stolene

Onsdag, 09. september, 2009, 00:00:00

Gymnasieelever protesterer mod klasser med optil 32 elever. Det rammer især familier fra arbejderfamilier. Bertel Haarder afviser at gøre noget ved problemet

Der er kamp om pladserne, når elever fra landets gymnasier sætter sig til skolebordene. Det er ikke unormalt, at der befinder sig optil 32 elever i undervisningslokaler bygget til 24.
For at sætte fokus på problemet aktionerede gymnasieelever i går på Rådhuspladsen i København.
- Vi danser stoledans for at vise, hvordan virkeligheden faktisk er i nogle klasser, fortæller Marcus Turunen fra 2.g på Metropolitanskolen til Arbejderen.
I år startede 3326 1.g elever i en klasse med mindst 32 elever.
Undersøgelsen 'Fra gymnasiefremmed til student', som er lavet af blandt andet Lars Ulriksen, dokumenterer, at for mange elever i klasserne giver dårligt indeklima, forringet indlæring og højere frafald. Især unge fra arbejderhjem er udsatte, når klassen bliver overfyldt.
Netop de elever har brug for den opmærksomhed til den enkelte, som der ikke længere er tid til, hvis man sidder 32 frem for 28 i en klasse, understreger de aktionerende gymnasieelever.
De ønsker derfor et loft på højst 28 elever i hver klasse.
- Det er nødvendigt, at man investerer i et loft over klassekvotienten. Det er det eneste ansvarlige - for det, at unge gennemfører en uddannelse, er det, der skal fremtidssikre Danmarks økonomi og få os ud af denne og fremtidige kriser, mener Marcus Turunen.
Det krav bragte eleverne med til gårsdagens samråd med undervisningsminister Bertel Haarder. Men det blev blankt afvist.
- Bertel Haarder gav os klar besked. Der er med de nuværende midler ikke råd til at sikre et loft, og det har han jo ret i. I SF vil vi så bare gerne tilføre gymnasierne penge og på den måde sikre, at klassekvotienten ikke bliver for høj, fortæller Nanna Westerby, uddannelsesordfører for SF, til Arbejderen efter samrådet.
Oppositionen i Folketinget stillede tidligere på året et forslag om loft over klassestørrelserne, som blev afvist af regeringen.
Marcus Turunen oplyser, at elverne fortsætter deres protester, efter afvisningen fra undervisningsministeren.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. sep. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:29

Indland