06 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Støtte til Per Ramsdal

Støtte til Per Ramsdal

Lørdag, 05. september, 2009, 00:00:00

Præst Per Ramsdal fra Brorsons Kirke på Nørrebro fik i går støtte fra kollegaen i Vor Frue Kirke domprovst Anders Borre Gadegaard

Han langer ud efter B.T., der i gårsdagens avis hævder, at Ramsdal er med til at hjælpe irakiske flygtninge med at skjule sig. Det mener avisen at kunne dokumentere gennem en falsk opringning til Per Ramsdal, hvor journalisten har udgivet sig for at ville skjule afviste irakiske asylansøgere. Men at hjælpe flygtninge kan umuligt være en forbrydelse, mener Anders Gadegaard.
- Det er en tjenestepligt for en præst at udøve diakoni, det vil sige omsorg for mennesker, der ikke kan klare sig selv. Per Ramsdal gør ikke andet end at leve op til sit præsteløfte, og det fortjener han ikke kritik, men ros for, siger han.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. sep. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:29

Indland