Rydningen af Brorsons Kirken på Nørrebro i sidste uge vækker skarp kritik fra både danske og internationale humanitære organisationer
Oprørende, usmageligt og klamt.
FN-forbundet i Danmark kaster integrationsminister Birthe Rønn Hornbechs (V) egne ord om de afviste, irakiske asylansøgere tilbage i hovedet på hende efter rydningen af Brorsons Kirken for en uge siden.
- Danmark har altid været en aktiv fortaler for respekten for menneskerettigheder og international lov. Men den tale runger hult i dag, siger landsformand Jørgen Estrup.
Rydningen har affødt skarpe fordømmelser fra Danmarks største humanitære og menneskeretslige organisationer.
I Amnesty International har aktionen fået organisationens internationale generalsekretær, Irene Khan, til at udtrykke 'dyb bekymring' for udviklingen i Danmark.
- Amnesty International opfordrer den danske regering til øjeblikkeligt at løslade de 17 tilfangetagne, og til at give samtlige 282 irakere ophold, mens deres sager revurderes, udtaler Irene Khan fra et internationalt rådsmøde i Tyrkiet.
Hos Red Barnet er det især vilkårene for de 21 afviste børnefamilier, der bekymrer.
- Jeg kan ikke forestille mig, hvor forfærdelig en oplevelse, rydningen må have været for børnene og deres forældre, siger generalsekretær Mimi Jakobsen.
Vidner har fortalt Red Barnet, hvordan de allerede traumatiserede irakiske børn skreg, hyperventilerede og tissede i bukserne af skræk under den voldsomme rydning, mens deres rædselsslagne forældre forsøgte at beskytte dem.
- Det overgår min fatteevne, at ministeren ikke for længst har valgt at se nærmere på det enkelte barns tarv og sikret hvert enkelt barn ophold. Vi i Danmark har pligt til at handle anstændigt og beskytte børnene, understreger Mimi Jakobsen.
Dansk Flygtningehjælp mener, at de afviste irakiske asylansøgeres sag har været håndteret forkert fra start til slut, mens Dansk Røde Kors kalder rydningen for en 'ulykkelig situation'.
- Vi kan og vil ikke blande os i politik. Men aktionen i kirken sætter endnu engang fokus på, hvad den danske flygtningepolitik har af konsekvenser, påpeger organisationens danske generalsekretær, Anders Ladekarl.
Amnesty International har på en uge indsamlet 11.800 underskrifter, som opfordrer Birthe Rønn Hornbech til at give de afviste asylansøgere humanitær opholdstilladelse. Skriv under på www.amnesty.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278