25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Liste T er klar

Liste T er klar

Lørdag, 04. april, 2009, 00:00:00

Fælleslisten liste T i Hillerød har genvalgt Tue Tortzen, formand for 3F Fredensborg som spidskandidat for listen. Tue Tortzen sidder allerede i dag i byrådet for listen

>Liste T er klar@t:Kommunalvalgs
- Der er stor utilfredshed blandt borgerne, med den måde kommunen er blevet styret i denne periode. Fælleslisten er de eneste, som har sagt fra overfor nedskæringspolitikken, og vi regner med et kanonvalg, siger Tue Tortzen.
- Vel har regeringen en stor del af skylden for de økonomiske problemer, men det er ikke blevet bedre af, at Socialdemokraterne i Hillerød har valgt Venstre som samarbejdspartner i stedet for Fælleslisten i de sidste to år.
Blandt listens øvrige kandidater er blandt andet Hanne Gram, forhandlingssekretær i 3F`s offentlige gruppe, buschauffør Fevzi Vurucu der er engageret i frivilligt socialt arbejde for utilpassede unge samt gymnasieelev Emma Mortensen som er aktiv i Hillerøds ungdomskultur. Listen er stadig åben for nye kandidater.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. apr. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland