25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Tavshed om undtagelsestilstand

Tavshed om undtagelsestilstand

Onsdag, 01. april, 2009, 00:00:00

Hvis alle danskere kan overvåges uden en retskendelse, så har vi krav på at vide det, mener Enhedslisten. Men ministeren nægter at svare

Er Danmark i undtagelsestilstand eller ej?
Dette spørgsmål skulle umiddelbart være let at svare ja eller nej til.
Ikke desto mindre afviste forsvarsminister Søren Gade at forholde sig til spørgsmålet, da Enhedslistens retsordfører Line Barfod i Folketinget i fredags efterlyste en afklaring på rigets tilstand.
Det har store konsekvenser for almindelige mennesker, om Danmark befinder i en undtagelsestilstand eller ej. Forsvarslovens paragraf 17 giver nemlig Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) ret til at aflytte samtlige borgere uden dommerkendelse, hvis Danmark befinder sig i en undtagelses- eller krigslignende tilstand.
- Det er svært at forstå, hvorfor regeringen ikke bare kan afvise, at Danmark er i undtagelsestilstand. Jeg kan kun tolke ministerens svar sådan, at han og Forsvarets Efterretningstjeneste benytter sig af den særlige overvågningsparagraf, siger Line Barfod til Arbejderen.
Modsat Politiets Efterretningstjeneste (PET) er der overhovedet ingen domstolskontrol med FE`s aflytning af borgerne. Eneste skær af kontrol er, at forsvarsministeren skal orientere Folketingets særlige Kontroludvalg (som har tavshedspligt, red.) om aflytningen.
Nu vil Line Barfod forsøge sig med endnu en runde spørgsmål til ministeren:
- Hvis alle danskere kan overvåges uden retskendelse, så har vi krav på at få det frem i lyset. Vi ønsker ikke et militær, der kan foretage vilkårlig overvågning, siger hun.
Tidligere chefjurist i Politiets Efterretningstjeneste, Ole Stig Andersen, har overfor Center for Rets- og Politiforskning (CEREPO) forklaret, at FE`s centralradio har kapacitet til at overvåge alle telefonsamtaler og mailkorrespondancer ind og ud af Danmark.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


01. apr. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 13:31

Indland