Højesteret skal på ny vurdere sagen om de to tunesere, som PET mistænker for at ville dræbe Jyllands-Postens tegner Kurt Westergaard
De to mænd er administrativt blevet udvist - og den ene forlod frivilligt landet forleden. Mændene protesterer mod Østre Landsrets beslutning om at holde dem indespærret, til de kan udvises. Det er denne afgørelse, som de nu får lov til at indbringe for Højesteret.
De to har ikke fået mulighed for at få afprøvet anklagen i en retssag, fordi PET ikke ønsker at fremlægge sit bevismateriale i retten. Højesteret har tidligere krævet, at byret og landsret skulle vurdere grundlaget for fængsling mere grundigt. Højesteret skal nu afgøre, om PET har fremlagt så mange papirer, at der er sket en reel prøvelse af mistanken.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278