En familie på starthjælp med to børn har 81 kroner om dagen til at købe mad for, altså 20 kroner per person. Det viser beregninger, som dagbladet Information har gennemført
Avisen har prøvet at købe ind efter budgettet, og det kan lige præcis lade sig gøre, hvis man lever af den billigste mad fra Aldi og dropper alt, hvad der hedder frugt og grønt samt krav om alsidig kost.
Beløbet udgør under halvdelen af det beløb Forbrugerstyrelsen i 2005 angav som et 'rimeligt' dagligt madforbrug for en familie på fire. Siden er fødevarepriserne steget voldsomt.
Sydbank har lavet beregninger for Berlingske Business som viser, at alle på overførselsindkomster rammes hårdt af de stigende priser på mad og energi.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278