05 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Ja fra alle i KTO på nær en

Ja fra alle i KTO på nær en

Lørdag, 12. april, 2008, 00:00:00

Alle organisationerne i forhandlingsfællesskabet KTO har stemt ja til overenskomsten. Kun i Dansk Funktionærforbund er der flertal for et nej, viser den samlede opgørelse over afstemningsresultaterne, som blev offentliggjort i går

- Jeg er glad for, at det kan konstateres, at KTO-organisationer, der omfatter mere end 99,8 procent af de ansatte, der har stemt om KTO-forliget, har sagt ja. Jeg er derfor sikker på, at også KTO`s bestyrelse vil godkende forliget på mandag, siger formanden for KTO, Anders Bondo Christensen.
De største nej-procenter, blandt dem der har stemt ja, findes hos nogle af LO-forbundene. Blandt andet siger 40 procent af 3F`s medlemmer nej, mens det samme gælder for 43 procent i Dansk El-forbund og 34 procent i Blik og Rør.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. apr. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:39

Indland