05 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

40.000 underskrifter for en afstemning

40.000 underskrifter for en afstemning

Lørdag, 05. april, 2008, 00:00:00

Folkebevægelsen mod EU og JuniBevægelsen afleverer mandag over 40.000 underskrifter for en folkeafstemning om Lissabon-forfatningen

Over 40.000 appeller om at sætte Lissabon-forfatningen til folkeafstemning. Det er status for Folkebevægelsen mod EU og JuniBevægelsens underskriftsindsamling.
På mandag klokken 13 afleverer Søren Søndergaard og Hanne Dahl på de to bevægelsers vegne de mange underskrifter ved en ceremoni på Christiansborg.
Blandt de inviterede gæster er statsministeren samt repræsentanter for Folketingets Præsidium og partier.
Man kan stadig nå at aflevere de sidste underskriftslister på de to bevægelsers kontorer eller støtte appellen på internettet frem til mandag formiddag.
Dagen efter andenbehandler Folketinget lovforslaget om at ratificere Lissabon-traktaten og to forslag til folkeafstemning om traktaten.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. apr. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:42

Indland