05 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Nyudlærte murere bliver fyret

Nyudlærte murere bliver fyret

Onsdag, 02. april, 2008, 00:00:00

Over 40 procent af de nyudlærte københavnske murersvende har fået en fyreseddel i svendegave. De er gået direkte fra læretid og afsluttet svendeprøve til ledighed

- Det er et chok for både os og de nyudlærte, siger faglig sekretær og uddannelsesansvarlig i 3F Bygge, Jord og Miljø i København (BJMF), Jens Kirkegaard til Nyhedsbrevet 3F.
De seneste år har der nærmest været kamp om de nyudlærte, men sådan var det ikke i år, hvor de sidste blev færdige omkring påske. Af 64 nyudlærte murersvende, som er medlem af BJMF, er 27 netop nu uden arbejde.
- Det er ikke arbejde, der mangler. Vi oplever imidlertid mange tyske og polske murere på arbejdspladserne, og det undrer os en del, når der nu er dansk arbejdskraft at få.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. apr. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:42

Indland