04 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

FOA forlader KTO-forhandlinger

FOA forlader KTO-forhandlinger

Onsdag, 27. februar, 2008, 00:00:00

FOA udtræder af KTO`s forhandlingsaftale. Konsekvensen er, at FOA herefter selv forhandler såvel generelle krav som FOA`s egne krav. Det er uenighed i KTO om, hvad der skal være det præcise mål for en strejke, som er baggrunden for beslutningen, oplyser FOA`s formand Dennis Kristensen

- Vi kan i modsætning til de organisationer, som i disse dage indgår aftaler for deres medlemmer, ikke se blot et omrids af, hvad arbejdsgiverne vil i forhold til FOA`s medlemmer. Derfor er vi nødsaget til at fokusere på en konflikt, og her ønsker vi et klart mål for strejken, siger FOA-formanden.
For FOA er målet at få indhentet de offentligt ansattes lønefterslæb og slå hul på lønforskellen mellem mande- og kvindefag.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. feb. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:42

Indland