BUPL Århus ved, hvor de har medlemmerne. De er klar til at strejke, hvis der ikke kommer flere penge på bordet, lyder det fra medlemsmøde
Pædagogerne i Århus bakker 100 procent op om KTO`s beslutning om at forlade forhandlingerne om nye overenskomster på det kommunale område.
Det kom tydeligt frem på et medlemsmøde i Stakladen onsdag, hvor netop konsekvensen af den beslutning blev diskuteret.
- De udmeldinger, der kom på mødet, er ikke til at tage fejl af. KTO har medlemmerne i ryggen, så længe de står fast på de krav, der er stillet fra starten. Omvendt er der ingen opbakning til et forhandlingsresultat, med mindre der kommer markant flere penge på bordet, siger Henning Truelsegaard, formand for BUPL Århus, til Arbejderen.
Pædagogerne ser sammenbruddet som udtryk for, at arbejdsgiverne ikke er villige til at fjerne det lønefterslæb, som de kommunalt ansatte har i forhold til ansatte hos staten og i det private erhvervsliv.
BUPL-formanden er på det rene med, at de kommunale arbejdsgivere vil slå sig i tøjret og undskylde sig med, at de ikke har pengene.
- Jeg vil bare lige minde om, at der endnu ikke er lavet aftaler om kommunernes økonomi for 2009 og 2010. Og at der var tre partier, der under valgkampen slog på, at der skulle ekstra lønkroner til de offentligt ansatte. Det er nu, de skal kastes på bordet og ind i forhandlingerne. Så nærmer vi os måske et resultatet, som vi kan acceptere, mener Henning Truelsegaard.
Han håber, at arbejdsgiverne og politikerne bruger tænkepausen i forhandlingerne til at finde flere penge frem, ellers vil en storkonflikt rykke tættere på.
BUPL har gang i masser af lokale og landsdækkende aktiviteter, der understreger, at det altoverskyggende krav er mere i løn. I dag gennemfører forbundet således et par landsdækkende aktioner. De morgenfriske vil blive mødt af pædagoger, der uddeler poser med morgenbrød. På poserne står der, at rigtige pædagoger vil have rigtig løn og ikke nøjes med krummer.
Hele dagen og i alle landets børnehaver, vuggestuer og SFO`er er det pædagogiske personale opfordret til at være klædt i ens t-shirts også med budskabet om rigtig løn.
Tidligere på ugen var pædagogerne i Varde og Esbjerg på gaden for at synliggøre kravet, og hver torsdag, så længe der er brug for det, holder Café Lønløft åbent i BUPL Århus.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278