En `borger` har meldt Den Faglige Klub i TIB København til politiet for at støtte den colombianske befrielsesbevægelse FARC
Den Faglige Klub i Træ - Industri - Byg (TIB) i København er blevet meldt til politiet af en 'borger' for at støtte terrorisme, skriver Fagbladet 3F.
Anklagen kommer efter at klubben har doneret 10.000 kroner til den colombianske fagforeningsmand, Raul Reyes. Han er tidligere formand for Nestlé-arbejderne, men måtte efter dødstrusler gå under jorden og fortsætte kampen i guerillabevægelsen FARC. Dermed er pengene en konkret støtte til befrielseskampen i Colombia.
Sagen er nummer tre i rækken om dansk støtte til FARC, der nu ligger på politiets bord. Politiets anklager, Lone Damgaard, kan dog ikke sige noget om, hvorvidt alle klubbens 100 medlemmer vil blive holdt ansvarlige, hvis politiet vælger at sigte nogen i sagen, eller om det blot er bestyrelsen i klubben.
Beslutningen om at støtte FARC blev truffet på et medlemsmøde den 10. december. Det skete blandt andet for at støtte op bag tøjfirmaet Fighters+Lovers. Men klubben fastholder også i en udtalelse, at 'det må være legitimt at støtte befrielsesbevægelser, der kæmper mod undertrykkende regimer'.
Talsmand for Den Faglige Klub, Viggo Toften-Jørgensen, er ikke overrasket over anmeldelsen. Han har allerede fået flere ubehagelige telefonopkald.
- Vores støtte blev fremprovokeret af, at Fighters+Lovers var tiltalt for at støtte terrororganisationer. For hvis de bliver dømt, så er der mange, der skal dømmes. Det er simpelthen urimeligt, siger han.
Den Faglige Klub er en sammenslutning af tømrere, snedkere, sadelmagere og andre medlemmer af TIB i København med holdninger til venstre for Socialdemokraterne.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278