Vismændene vil forkorte dagpengeperioden fra fire til to et halvt år og stramme rådighedskontrollen for at skaffe flere i arbejde. Forslaget møder kritik fra alle sider
Folketinget skal forkorte dagpengeperioden fra fire til to et halvt år, og de tilbageværende arbejdsløse (for)følges tæt med rådighedsvurderinger og sanktioner, fremgår det af vismændenes seneste rapport, der blev offentliggjort i går.
Det vil få op mod 30.000 ud af arbejdsløshedskøen, vurderer vismændene. Samtidig foreslår de Østaftalen ophævet, så der er fri import for østeuropæisk arbejdskraft. Alternativet er kraftige besparelser på finansloven for 2008 for at undgå 'overophedning' af økonomien, lyder beskeden til folketingspolitikerne.
Men det er ikke dagpengesystemet, der hindrer folk i at komme i arbejde., siger Torben Dam Jensen, sekretariatschef i A-kassernes Samvirke.
- De, der nu er ledige i mere end tre måneder, er det fordi de har andre problemer, enten helbredsmæssigt eller fordi de mangler de kompetencer, der efterspørges på arbejdsmarkedet, siger Torben D. Jensen til Arbejderen.
Søren Becher, leder af a-kassen i Lager, Post & Servicearbejdernes Forbund, betragter vismændenes forslag som ren politisk indblanding uden hold i virkeligheden på arbejdsmarkedet.
- Der er ikke noget økonomisk sagligt over det forslag. Tværtimod kan man nu, hvor alle der umiddelbart kan komme i arbejde er kommet i arbejde, argumentere for at dagpengeperioden skal forlænges. Så vil man ikke tabe de sidste, men gennem uddannelse kunne få dem i varig beskæftigelse, siger Søren Becher.
Både Torben D. Jensen og Søren Becher mener, at en forkortelse af dagpengeperioden skal aftales med partierne bag velfærdsreformen. Men den vurdering deler Socialdemokraternes arbejdsmarkeds-ordfører Thomas Adelskov ikke.
- Dagpengeperiodens længde er ikke direkte omfattet af forliget. Men jeg kan garantere for, at en forkortelse ikke bliver vedtaget med Socialdemokraternes stemmer, siger Thomas Adelskov til arbejderen.
Heller ikke med Venstres, føjer partiets arbejdsmarkedsordfører Jens Vibjerg til:
- Vi har ingen aktuelle planer om at skære i dagpengeperioden. Vismændenes forslag vil også bare føre til, at der vil rejse sig et krav om mere tryghed i ansættelsen, og det vil gå ud over fleksibiliteten på arbejdsmarkedet.
Derimod ser Jens Vibjerg mere fornuft i vismændenes forslag om at afskaffe Østaftalen.
- Allerede i næste uge sætter vi os igen sammen i Østforligskredsen, for at aftale en videre udfasning af Østaftalen, så vi i endnu større grad kan skaffe arbejdskraft fra de nye EU-lande, oplyser Jens Vibjerg.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278