21 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

EU: Farligt affald skal flyde frit

EU: Farligt affald skal flyde frit

Lørdag, 19. maj, 2007, 00:00:00

EU-direktiv lukker ned for Kommunekemi: Der er ingen fremtid i at bruge tid og penge på at gøre farligt affald så grønt som muligt, når affaldet skal flyde frit i EU

Farligt affald fra Danmark risikerer fremover at blive brændt af på udenlandske affaldsanlæg frem for at blive genbrugt eller omdannet til varme.
Det er konsekvensen af det indre marked for farligt affald, som EU nu vil opbygge, så det farlige affald kan flyde frit over grænserne.
- Andre EU-lande har nogle store cementovne, hvor de brænder farligt affald af. Olie brænder storartet. Problemet er, at de ikke har de samme krav til at rense røgen, som vi har. Effektive røgrensnings-filtre koster penge. Derfor kan udlandet behandle affaldet billigere end vi kan, og affaldet vil naturligt flyde til de billige og forurenende lande, forudser Eske Groes, kontorchef i Teknik- og Miljøafdeling hos Kommunernes Landsforening.
EU`s planer er baggrunden for, at Kommunernes Landsforening har besluttet at sætte Kommunekemi til salg. De ser ikke længere nogen fremtid for en kommunalt ejet affaldsbehandlingsvirksomhed. Det ventes, at salget sker indenfor et år.
- Vi har hyret FIH Partners, der er eksperter i at sælge offentlige virksomheder. Vi er gået i gang med at indsamle data, som vi kan sende til potentielle købere. Foreløbig har vi modtaget henvendelser fra en lang række interesserede købere, der spænder lige fra udenlandske og indenlandske private købere til kapitalfonde, fortæller Kommunekemis administrerende direktør Carsten Fich til Arbejderen.
Det er dyrt at behandle det farlige affald miljømæssigt forsvarligt og omdanne eksempelvis olie til varme og genanvende oliefiltre. Til gengæld er det billigt blot at brænde det farlige affald af og svine miljøet. I Danmark har vi siden 1970`erne opbygget et helt unikt netværk af kraftvarmeværker, der udnytter energien fra almindeligt og farligt affald til varme. Ingen andre EU-lande har et så udbygget kraftvarmenetværk.
- I Danmark omdannes op mod 80 procent af det farlige affald til varme eller el. I de andre EU-lande nyttiggøres kun omkring 40 procent af det farlige affald, konstaterer Eske Groes.
Det nye EU-direktiv, som ventes vedtaget til efteråret, åbner op for, at private virksomheder og offentlige institutioner frit kan importere og eksportere farligt affald over grænserne.
- Fremover vil EU stå for reguleringen af affaldet herunder hvilke krav, der kan stilles til dem, der brænder farligt affald. Herhjemme stiller vi strenge krav til, hvad der må brændes af og under hvilke forhold. EU åbner nu op for, at store dele af det farlige affald kan brændes af uden at stille krav til, at det nyttiggøres. Det er meget ejendommeligt, mener kontorchefen i Kommunernes Landsforening.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. maj. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:47

Indland