22 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

FOA klar til Foghs resultatløn

FOA klar til Foghs resultatløn

Lørdag, 05. maj, 2007, 00:00:00

FOA`s formand Dennis Kristensen rækker nu Anders Fogh Rasmussen en åben hånd, i forhold til indførelsen af individuel resultatløn for offentligt ansatte

- Statsministeren har lagt vægt på, at det skal være muligt at belønne de offentligt ansatte, der yder en ekstra indsats. Jeg er parat til at tage ham på ordet, hvis regeringen forpligtiger sig til at komme med en pose friske penge til formålet,' siger Dennis Kristensen til Berlingske tidende.
Udmeldingen vækker tilfredshed i regeringen og i Dansk Folkeparti, mens for eksempel Danmarks lærerforening er stærkt imod. Det afskrækker dog ikke Dennis Kristensen:
- Så kan man jo sige, at det kun er dem, der indfører bonus, som får nøgle til cigarkassen med de ekstra penge.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. maj. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:47

Indland