22 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Byråd blind for vold

Byråd blind for vold

Onsdag, 25. april, 2007, 00:00:00

Århus Byråd vil ikke undersøge højreekstrem vold. Det er politiets opgave, uanset om de vil løse den, mener K

Der er ikke flertal i Århus Byråd for at undersøge byens voksende problemer med højreekstrem vold. Det stod klart, da byrådet i sidste uge behandlede et forslag om at undersøge de overfald på det anti-racistiske miljø, som siden 2005 har plaget Århus.
- Vi har foreslået, at byrådet nedsætter en følgegruppe, der skal undersøge de her sager og informere byrådet om dem. Det var Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti imod, mens Socialdemokraterne forholdt sig tavse, siger Enhedslistens medlem af Århus Byråd, Keld Hvalsø, til Arbejderen.
Byrådsmedlemmerne får endnu en chance for at forholde sig til forslaget efter 2. maj, hvor det skal behandles i økonomiudvalget. Men foreløbig tyder alt på, at den højreekstreme vold ikke skal undersøges i byrådet.
- Det er politiets opgave, ikke byrådets. Venstrefløjen opfører sig hyklerisk, når den kun vil have undersøgt lige netop denne vold. Det vil vi ikke være med til. Vi har lige så store problemer med sindpsykopatiske autonome, der planlægger vold, som truer byrådets demokratiopfattelse, forklarer medlem af Århus Byråd for De Konservative, Marc Perera Christensen, til Arbejderen.
Også Enhedslisten ville gerne overlade undersøgelsen af de højreekstremes vold til politiet, forsikrer Keld Hvalsø.
- Når vi alligevel tager det op i byrådet, er det fordi der har været kritik af politiets efterforskning af den højreekstreme vold, siger han.
Keld Hvalsø henviser til, at Århus Politi har frafaldet flere sigtelser, på trods af Dansk Front medlemmers delvise tilståelser af vold. Det har fået nogle af ofrenes advokat til at klage over politiet til justitsministeren.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. apr. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:47

Indland