Vrede og desparation bølgede gennem Nørrebros gader, da 1500 aktivister overværede rydningen af Ungdomshuset i går morges
Rydningen af Ungdomshuset på Nørrebro startede med militær præcision klokken syv torsdag morgen. Forældregruppen, som siden sidste uge har opretholdt fredsvagten foran huset i døgndrift, havde netop fået varm kaffe af de unge, da politiets terrorstyrke kom som lyn fra en klar himmel.
- Pludselig kom de med gasmasker på og kastede sig bare over os. De bad os ikke om flytte os, de rev os bare op af stolene og slæbte os væk. Samtidig spærrede de af og hejste en container op til en af etagerne og sprøjtede en masse vand og skum ind, så det fossede ud af vinduerne, fortæller Mona Olsen fra fredsvagten til Arbejderen.
En helikopter firede betjente fra rigspolitiets aktionsstyrke, landets terrorberedskab, ned på husets tag. Herfra gik de ind i huset. Et øjenvidne så en mand, som senere blev indlagt på Rigshospitalets traumecenter, blive båret ud på båre.
Det lykkedes hurtigt 1500 aktivister og lokale på Nørrebro at samles i området. Formiddagen igennem blev der bygget barikader flere steder på Nørrebrogade. Desperation og vrede bølgede op og ned igennem gaderne når politiet i høj fart kørte sine store hollændervogne ind over barrikaderne.
Det er de vogne, politiet også har tilladelse til at bruge som våben mod demonstranter. To persomer var ved redaktionens afslutning blevet påkørt. Flere andre var tæt på.
- De speedede op i fuld fart mod en 12-13 årig knægt der havde smidt en sten. Han nåede lige at kaste sig til side, før de sprang ud for at anholde ham. Heldigvis var han for hurtig, siger et øjenvidne til Arbejderen.
Fra Ungdomshuset på Jagtvej udgik en ring af politiafspærringer. Folkets Hus i Stengade, hvor en del af husets brugere har opsamlingssted blev jævnligt ransaget. Det samme gjorde en madbod, som spillestedet Stengade 30 havde stillet op foran sin dør.
På Nørrebro blev forbipasserede på Dronning Louises Bro visiteret og bedt om at vise legitimation.
- Vi har fået ordre til at holde alle, der ser ud som om de vil ind til Ungdomshuset væk, siger en kvindelig betjent til Arbejderen.
Ved redaktionens afslutning holdt politiet stadig Nørrebro i belejringstilstand, med afspærringer og transitvogne i alle sidegader. En 300 mand stor Reclaim the Street-demonstration var i løb mod Strøget.
Ungdomshuset blev ryddet på en vintermorgen, hvor klart solskin vekslede med støvregn. En regnbue stjal et øjeblik opmærksomheden fra gadebål og blå blink, da den viste sig over det gamle arbejderpalæ.
Se Pressemeddelelser og artikler om Ungdomshuset
Læs mere om rydningen af Ungdomshuset på
www.modkraft.dk (opdateres jævnligt!)
www.jagtvej69.dk
www.ungeren.dk
www.indymedia.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278