25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Fredsvagten får støtte fra Skagen

Fredsvagten får støtte fra Skagen

Lørdag, 24. februar, 2007, 00:00:00

I weekenden får Fredsvagten foran Ungdomshuset støtte af en flok kvinder fra Skagen, der kommer til København med det ene formål at støtte fredsvagterne

Siden i mandags har bekymrede forældre og andre stået fredsvagt ved Ungdomshuset på Nørrebro i København. Fredsvagten har kørt i døgndrift, trods sne og kulde. Fredsvagterne melder om overvældende støtte både fra lokale, der kommer med kager, kaffe, tæpper med mere, og fra andre dele af landet.
- Vi fortsætter fredsvagten i håbet om, at politikerne snart lever op til deres ansvar og finder en fredelig løsning på denne ulykkelige situation. Der vil fortsat være folkekøkken og musik i tidsrummet klokken 17-20, siger Jeannette Perlt, der er talskvinde for Fredsvagten.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


24. feb. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:50

Indland