Forældre står bag et møde, der skal bruges til at sætte aktiviteter i gang for at minde politikere og vælgere om konsekvenserne af nedskæringerne.
- Ved næste valg skal det her have konsekvenser.
Det mener Dorthe Refslund Chistensen, mor til et barn på halvandet år i en aldersintegreret institution, i Århus. Hun er utilfreds med det flertal i byrådet, der har stemt ja til at spare over 400 millioner kroner på de kommunale budgetter næste år, og ser gerne, at de bliver stillet til ansvar for deres beslutninger.
- Det kræver, at nedskæringerne ikke går i glemmebogen. Derfor er det vigtigt at holde gryden i kog, så politikerne hele tiden bliver mindet om konsekvenserne af nedskæringerne, siger en tydeligt engageret forældre til Arbejderen.
Sammen kan vi
Det er blot et af argumenterne for, at hun sammen med to andre forældre indbyder til borgermøde i Århus på tirsdag. Her er debatten om velfærd og konkrete aktiviteter til at sikre 'en ordentlig velfærd' sat på dagsorden.
'Vi skal finde ud af, hvad vi kan lave sammen, i større eller mindre grupper, på tværs af de berørte områder eller inden for de enkelte områder. Vi skal ikke nødvendigvis være enige om det hele, men vi skal sikre, at diskussionen om besparelser på velfærden ikke går i glemmebogen', står der i invitationen.
- Vi ved, at folks hukommelse er kort. Lige nu er folk trætte, og det bliver hurtigt hverdag. Men de her nedskæringer, som rammer over en bred kam, kommer til at gøre rigtig ondt. Vi vil gerne som forældre kunne dokumentere, hvad nedskæringerne kommer til at betyde konkret i dagligdagen. Dokumentationen skal så bruges overfor politikerne - og vælgerne, uddyber Dorthe Refslund Christensen.
Hun understreger, at det ikke alene er institutionsområdet, der bliver ramt af nedskæringerne, og derfor ikke kun forældre og ansatte på det område, mødet henvender sig til.
- Vi står sammen med alle andre grupper, der rammes af nedskæringer. Det vil sige de sindslidende, ansatte og brugere på ældrecentrene, bare for at tage nogle, siger Dorthe Refslund Christensen.
Faglig anbefaling
Borgermødet bliver anbefalet af en række lokale fagforeninger, herunder Århus Lærerforening. Formand, Gordon Ørskov Madsen, forklarer hvorfor:
- Fagforeningerne tager hver især del i velfærdsdebatten, både på sit eget specifikke felt men også på tværs af fag. Vi inddrager vores medlemmer i den debat. Men det er rigtig vigtigst at brede diskussionen ud og også inddrage borgere og brugere i debatten om, hvad det er for en velfærd, vi vil have. Det er borgermødet et forsøg på, siger han til Arbejderen.
Dorthe Refslund Christensen tør ikke gætte på deltagertallet. Hun er meget bevidst om, at tre ugers konflikt har slidt på kræfterne. Samtidig har budgetkampen i Århus vist, hvilken idérigdom og hvilke ressourcer, der findes i forældre/bruger-kredsen.
Med borgermødet håber hun, at nogle af kræfterne kan blive forløst og brugt til fælles bedste, nemlig et ordentligt velfærdssamfund.
Borgermøde tirsdag den 7. november kl. 19-22.00.
Mødet holdes i Aulaen på Sct. Anna Gade Skole, Århus.
Følgende anbefaler borgermødet: Dansk Socialrådgiverforening - region Nord, BUPL Århus, FOA, Forældrenædvnet og Århus Lærerforening.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278