VC-ministres skingre udfald om en ¤¤ulækker¤¤ alliance mellem BUPL og utilfredse borgmestre, og om at BUPL lyver, viser at BUPL har ramt et ømt punkt, siger pædagog-formand
Pædagogernes fagforbund BUPL svarer nu igen på flere ministres forsøg på at miskreditere forbundets modstand mod de planlagte nedskæringer på daginstitutionsområdet med beskyldninger for at lyve, og deltage i konspirationsforsøg mod regeringen Beskyldninger, som ifølge BUPL`s formand har sin helt bestemte forklaring.
- Jeg ser ministrenes reaktioner som et klart tegn på, at BUPL har ramt et ømt punkt. De er udtryk for desperation hos en regering, der føler sig presset i velfærdsdebatten, og ikke mindst af de store folkelige protester mod de nedskæringer der er udsigt til i kommunerne til næste år, siger Henning Pedersen, formand for BUPL, til Arbejderen.
Det er ikke mindst BUPL`s påvisning af regeringens ansvar for forringelser i daginstitutionerne, der er faldet regeringen for brystet. Flere ministre er blevet sendt i marken med skingre udfald:
BUPL lyver, når pædagogernes fagforbund taler om nedskæringer på landets daginstitutioner, påstod familie- og forbrugerminister Lars Barfoed i går. Tidligere har indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen påstået, at der eksisterer en 'ulækker alliance' mellem BUPL og utilfredse borgmestre, som vil have genåbnet kommuneaftalen.
- Både forbundet og jeg personligt bliver angrebet på en måde, som mest synes egnet til at afspore debatten og få den ned på et meget lavt niveau, siger Henning Pedersen.
Lars Barfoed har til sin påstand om at BUPL lyver fået udarbejdet et såkaldt faktaark, som dog kun hævder én faktuel fejl, som slet ikke angår de budgetterede nedskæringer på daginstitutionerne i 2007. Tallet har at gøre med ændringen i normeringer mellem 2004 og 2005.
Om det siger Henning Pedersen:
- Vi vil punkt for punkt tilbagevise ministerens beskyldninger. Men det er i hvert fald et faktum, at Lars Barfoed og regeringen slet ikke forholder sig til, hvad der rent faktisk sker ude i daginstitutionerne. Jeg tror dog, at de fleste nok kan gennemskue denne form for 'damage control'.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278