Flere lejere sættes på porten i København. KAB advarer om, at tallet kan stige, fordi regeringen tager penge fra Landsbyggefonden
KAB, der administrerer cirka 35.000 almene lejemål i København, følger landstendensen og sætter et stigende antal lejere på gaden.
I 2005 registrerede KAB 127 lejere, der led den kranke skæbne. Det er 30 mere end i 2004.
- Udsættelserne deler sig groft sagt i to grupper. Den ene gruppe er den, som altid har haft svært ved at betale husleje til tiden, siger Jesper Nygård, administrerende direktør i KAB, til Arbejderen.
- Den anden gruppe er almindelige hustande og også børnefamilier. Den gruppe stiger og har tydeligt fået det økonomisk dårligere.
Jesper Nygård kan ikke sige præcis hvorfor, men han betvivler ikke de socialarbejdere, der peger på kontanthjælpsloftet som en oplagt begrundelse for familiernes skrantende økonomi.
Han ser boligudsættelserne som endnu et udtryk for den stigende ulighed i Danmark, hvor danskerne i almindelighed har det godt, mens en anden gruppe 'ikke hører fuglene synge'. Og det er påfaldende, at stigningen i antallet af udsættelser af lejeboliger modsvares af et fald i antallet af tvangsauktioner i ejerbolig, mener han.
Den administrerende direktør frygter, at antallet af folk der er ude af stand til at betale for tag over hovedet, vil vokse yderligere.
- Huslejen vil komme til at stige hurtigere end normalt, fordi staten gør indhug i Landsbyggefonden. De midler bruges normalt til at holde huslejen i ro og til at holde en rinelig standard på lejlighederne.
På landsplan er det samlede tal over lejere, der sættes på gaden, steget med 43 procent på fire år. Tal fra Domsstolsstyrelsen viser, at der i 2005 var hele 4162 lejere, der blev smidt ud af deres bolig.
Socialminister Eva Kjer Hansen (V) har sat en undersøgelse i gang for at få det nøjagtige tal på, hvor mange børnefamilier, der er blandt de udsatte lejere. Resultatet af den undersøgelse forventes at ligge klar i løbet af efteråret, lyder det fra Socialministeriet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278