19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

SF-rådmand kræver svar

SF-rådmand kræver svar

Lørdag, 12. august, 2006, 00:00:00

Pengene, som var øremærket til at ¤¤sikre et løft i ældreplejen¤¤, er i stedet blevet brugt til at stoppe hullet i kommunens kasse

Dorthe Laustsen, der er SF`s rådmand for ældreområdet i Århus er faret i blækhuset.
Hun afkræver finansminister Thor Pedersen og Dansk Folkeparti svar på, hvordan hun skal leve op til regeringens valgløfter til de ældre, når der ikke er nogle penge at gøre godt med.
'Jeg kan konstatere, at de penge, ældreområdet er blevet stillet i udsigt tilsyneladende ikke skal bruges til sit formål. Jeg må have vished for, hvordan jeg skal forholde mig, når jeg ikke har nogen penge til at indfri regeringens løfter med', skriver Dorthe Laustsen blandt andet i brevet.
I forbindelse med forårets aftale om kommunernes økonomi, fik Dansk Folkeparti afsat en pulje på ialt 500 millioner kroner til et permanent løft til ældreområdet.
- Det svarer til cirka 20 millioner kroner i Århus Kommune. Men pengene bliver nu i stedet brugt til at lukke huller i kommunekassen, forklarer Dorthe Laustsen til Arbejderen.
Dorthe Laustsen slår fast, at hun ikke ønsker at undergrave det kommunale selvstyre. Det er det politiske hykleri, hun forfølger.
- På Socialdemokratiets sommergruppemøde i onsdags lovede partiet at ville kæmpe for flere midler til ældresektoren, og så ser vi en socialdemokratisk borgmester svigte de ældre på denne måde. Så er de mange løfter jo ikke andet end en fis i en hornlygte, fastslår Dorthe Laustsen.
SF-rådmandens udfald mod Wammen har fået det socialdemokratiske byrådsmedlem Jacob Johansen til - i Århus Stifttidende - at beskylde Laustsen for 'højforrædderi' mod borgmesteren og kalde hende 'hængekøjedronningen'.
- Det er jo stærke ord. Jeg kan ikke se det som andet, end at argumenterne er sluppet op, siger Dorthe Laustsen uanfægtet til Arbejderen.
- Men jeg er jo ikke medlem af deres parti, og derfor må jeg selvfølgelig kræve en reel dialog imellem partierne.
SF-rådmanden fortæller, at det i øjeblikket er umuligt at komme i en reel dialog med Nicolai Wammen om de økonomiske forslag, som SF har stillet for at undgå nedskæringsrunden. Dette til trods for, at SF har været med til at pege på Wammen som borgmester i Århus.
- Det er dybt problematisk, at man ikke kan få en ordentlig debat om alternativer til nedskæringer, siger Laustsen.
- Jeg synes, Socialdemokraterne skulle se at kræve en genforhandling af den politiske aftale om kommunernes økonomi. De har stemt for aftalen, så de kan jo gøre det, kommer det sarkastisk fra Dorthe Laustsen.
Nicolai Wammen gjorde det allerede i mandags, under fremlæggelsen af budgetnedskæringerne, klart at han vil arbejde nært sammen med Venstre og Konservative for at få de historiske nedskæringer i hus.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. aug. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:57

Indland