17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Flere og flere inkassosager

Flere og flere inkassosager

Torsdag, 11. maj, 2006, 00:00:00

Inkassobranchen mærker ikke meget til de gode konjunkturer i dansk økonomi. I løbet af de seneste år er antallet af inkassosager steget med op til 20 procent og antallet af dårlige betalere er uændret højt, skriver Børsen

Omkring 400.000 danskere betaler ikke deres regninger, hvilket svarer til 4-5 procent af befolkningen. Procenten er den samme, uanset om det er i gruppen af lavtlønnede eller direktører med en årsløn på over én million kroner.
De gode tider mærkes ikke nødvendigvis som en stor økonomisk lettelse i familierne, påpeger Gregers Kofoed-Hansen fra inkassofirmaet Intrup Justitita. For eksempel brugte man tidligere 25 procent af indtægten på boligen, i dag er det nærmere 50-55 procent.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


11. maj. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:01

Indland