10 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Private vil have fingre i skrald

Private vil have fingre i skrald

Mandag, 20. februar, 2006, 00:00:00

Skraldeindsamling for millioner skal udliciteres i København. Alle er ellers tilfredse med det nuværende selskab - bare ikke industrien, som kræver indgreb

Indsamlingen af københavnernes husholdningsaffald sendes nu i udbud. Det selvstændige, halvoffentlige selskab, R98, har i over 100 år stået for indsamlingen. Men nu skal private også inviteres indenfor. Der lægges op til en kontrakt på tyve år.
- Det har kørt rigtigt godt. R98 har gjort meget for arbejdernes velbefindende og har taget et stort ansvar både for uddannelse og for integration. De ansatte er meget usikre, og stiller spørgsmålstegn ved om de kan beholde deres arbejde og gode arbejdsvilkår, fortæller Leif Rasmussen, forhandlingssekretær i 3F`s transportgruppe, der organiserer de københavnske skraldemænd.
Der sidder både ansatte, lokalpolitikere og repræsentanter for boligbevægelsen i R98`s bestyrelse. Det betyder at borgerne har reel indflydelse på deres egen skraldeindsamling.
- Det kan ikke undgås, at den nuværende opbygning, som involverer både ansatte og borgere, falder fra hinanden, hvis et andet selskab kommer ind og overtager opgaven. Man skal være ualmindeligt blåøjet, hvis man tror at et privat selskab vil føle sig forpligtet at at sikre samme forhold, siger Leif Rasmussen.
Udbuddet omfatter cirka 280.000 husstande med næsten 500.000 indbyggere. Opgaverne udbydes ikke på een gang med over en årrække, startende i 2009.
Den ansvarlige borgmester, Klaus Bondam (R), der har besluttet at udlicitere skraldeindsamlingen må da også indrømme, at der ikke er nogen fornuftig grund til at udlicitere - ikke engang en økonomisk.
- Det er ikke på grund af utilfredshed med R98, at vi nu forhandler om en frivillig afvikling af aftalen. Der har igennem årene været et godt og tæt samarbejde med R98. Det er svært at gætte på, hvor stor en gevinst der er ved at udbyde opgaverne på det private marked.
Hvad Bondam glemmer at fortælle er, at aftalen med R98 længe har været en torn i øjet på Dansk Industri og skraldegiganten Marius Petersen. Nu truer Konkurrencestyrelsen med at gå ind i sagen. Kommunen vurderer ikke, at man kan vinde en eventuel sag - blandt fordi EU kræver, at alle større offentlige opgaver udbydes i licitation mindst hvert tredje til femte år.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. feb. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:01

Indland