Et konsortium på tre virksomheder kan i 30 år skovle penge ind på at bygge ny folkeskole i Trehøje Kommune
Aldrig før har private virksomheder fået lov til at bygge, finansiere og drive en offentlig folkeskole. Men på mandag sætter et konsortium bestående af entreprenørselskabet MT Højgaard, Dan Ejendomme og den tyske bank Nord LB deres underskrifter på en 30-årig kontrakt med Trehøje Kommune.
Konsortiet skal bygge en ny kommunal folkeskole i tre spor for elever fra 0.-10. klasse. Det vil koste cirka 120 millioner kroner at bygge skolen. Herudover skal konsortiet stå for driften af skolen - helt ned til ansættelse af en pedel til den daglige rengøring.
Men pengene er givet godt ud. De næste 30 år skal Trehøje Kommune nemlig leje sig ind i folkeskolen - og betale husleje til det private konsortium.
Huslejen er sat et sted mellem 10 og 11 millioner kroner om året. Desuden skal kommunen fortsat betale løn til lærere og undervisningsmaterialer.
Indenrigsministeriet har afsat en særlig pulje, så man kan betale blandt andet momsrefusion, så det private selskab er sikret et klækkeligt overskud.
Samtidig med at Trehøje gør klar til et privat eksperiment med de lokale folkeskoleelever, går Karlebo Kommune den modsatte vej: To år efter at entreprenørselskabet NCC overtog vedligeholdelsen af kommunens folkeskoler, er det nu igen kommunen, der har ansvaret.
Ifølge www.udbudsportalen.dk giver det mulighed for optimal vedligeholdelse, fordi kommunen repræsenterer brugerne af skolen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278