01 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Samsø viser vej

Samsø viser vej

Lørdag, 13. august, 2005, 00:00:00

3F på Samsø har via aftaler med arbejdsgiverne begrænset brugen af billig udenlandsk arbejdskraft

3F Samsø har for tiden en rekord lav arbejdsløshed.
Syv personer ud af afdelingens 450 medlemmer er aktuelt uden arbejde. I marts måned var arbejdsløsheden på 43,5 procent, den højeste i afdelingen nogensinde.
Udviklingen glæder 3F-formand Hans Schmidt utroligt meget. Han giver denne forklaring på, hvordan det er gået til.
- Vi har mange sæsonarbejdspladser på øen, og det har vi været vant til. Alene jordbæravlerne har, når der er sæson, vel omkring 500 ansatte, og det behov kan vi ikke dække alene med den lokale arbejdskraft. Men sidste år oplevede vi, at sæsonarbejderne, der hovedsagligt kommer fra Østeuropa, blev meget længere tid, end de plejer, og det gik ekstra hårdt ud over vores medlemmer. Derfor fik jeg et møde i stand med Landboforeningen og fik lavet nogle aftaler, siger en tilfreds fagforeningsformand til Arbejderen.
På mødet sagde bønderne, at de ikke ville bruge penge på at annoncere efter arbejdskraft. Til gengæld lovede de at ville ansætte de arbejdsløse på Samsø, hvis blot de kom og bankede på. Det løfte kan Hans Schmidt konstatere, at bønderne har holdt 100 procent.
Det ødelægger ikke glæden, at arbejdsløshedstallene fra oktober helt sikkert igen begynder at gå den anden vej, og heller ikke at afdelingen må melde hus forbi, når der for eksempel bliver ringet fra Samsø Konservesfabrik efter arbejdskraft.
De har været nødt til at hyre litauere, men når blot de arbejder under ordnede forhold og ikke som sidste år tager arbejdet fra de lokale, så er det til at leve med, mener Hans Schmidt.
Han mener sagtens, at fagforeningerne kan lave lignende aftaler andre steder i landet, hvor man har meget sæsonbetonet arbejde. I det mindste viser eksemplet fra Samsø, at det kan lade sig gøre.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. aug. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:07

Indland