01 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Flere avisbude uden arbejdstilladelse

Flere avisbude uden arbejdstilladelse

Fredag, 12. august, 2005, 00:00:00

Den verserende sag mod to mænd i Udlændingehstyrelsen bekræfter, at store danske dagblade stadig bruger illegale avisbude

Illegale avisbude i hovedstadsområdet er ikke noget nyt fænomen, hvis man spørger Henrik Forchhammer, faglig sekretær i 3F Lager, Post & Service.
Fagforeningen har i årevis kæmpet for at få store danske dagblade som Politiken til at droppe de selvstændige og uorganiserede vognmænd under Dansk Distributions Center (DDC), som bruger avisbude uden den nødvendige arbejdstilladelse til at dele morgenaviser ud i København og omegn.
Problemet har været kraftigt stigende de seneste to år, mener Henrik Forchhammer.
- Kineserne er begyndt at dukke op i stort tal indenfor de seneste to år. Det er meget sjældent, at de kommer ind til os og taler om deres vilkår. Det er vores indtryk, at arbejdsgiverne lukrerer på, at de ikke kan sproget, siger den faglige sekretær ifølge Ritzau.
I forbindelse med den igangværende sag mod to ansatte i Udlændingestyrelsen er det kommet frem, at en 27-årig kinesisk kvinde uden arbejdstilladelse har arbejdet for DCC i flere måneder.
- Det er på tide, at vi får ryddet op i de betændte brancher, hvor illegal arbejdskraft misbruges til ekstremt lave lønninger, lyder det fra Jørgen Arbo-Bæhr, Enhedslistens arbejdsmarkedspolitiske ordfører.
Han peger på rengøringsbranchen som et andet område, hvor der er frit slag for plattenslagere.
Enhedslisten vil stille forslag om opstramninger overfor sort og illegalt arbejde i løbet af den kommende folketingssamling. Der skal stilles krav om, at virksomhederne skal dokumentere, at der er orden i såvel regnskabsforhold som ansættelsesbetingelser. Og der skal også være sanktionsmuligheder overfor private udbydere, hvis en opgave ikke er udført lovligt, mener Jørgen Arbo-Bæhr.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. aug. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:07

Indland