25 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Metal Lyngby 100 år

Metal Lyngby 100 år

Fredag, 29. april, 2005, 00:00:00

De var 19 mand den 1. maj 1905 - nu fejrer Metal Lyngbys 1700 medlemmer afdelingens 100 års jubilæum

Det tog tre år og adskillige ansøgninger, før en klub i Dansk Smede- og Maskinarbejderforbunds afd. 1 i København i 1905 fik dispensation og tilladelse til at starte en afdeling i Lyngby. Dispensationen var nødvendig, for de var kun 19 mand - og man skulle være 20 for at starte en afdeling.
Her den 1. maj kan Metal Lyngby fejre sin 100 års dag. Afdelingens formand Søren W. Hansen ser ikke uden stolthed tilbage på afdelingens historie.
- Vi har altid været en afdeling med en selvstændig profil. Også før det fagpolitiske skift vi tog i 1962, da den senere DKP-formand Jørgen Jensen blev formand for afdelingen. Men den mest aktive periode i afdelingens historie ligger nu alligevel efter dette skift. Jørgen kom især ind ved hjælp af stemmerne fra smedene på Brüel & Kjær, der ønskede en mere aktiv linie. Han tog initiativ til Automekanikernes Landssammenslutning, og det var faktisk starten på opbygningen af Dansk Metals brancheorganisationer. Via ham var Metal Lyngby også repræsenteret i forbundets hovedbestyrelse. Der var lidt mere albuerum dengang - indtil Georg Poulsen kom til og fik renset ud...
Det fagpolitiske skifte førte også til, at Metal Lyngby markederede sig i fredsarbejdet. Og afdelingen var med i front, da Fagbevægelsen for Fred så dagens lys i 1983.

færre - men ikke dårligere
Dengang var Metal Lyngby en afdeling på op mod 2600 medlemmer, med mange store fabrikker i området, som på grund af den vandrige Mølleå kan trække sin 'industri-historie' mange hundrede år tilbage.
Siden er det gået noget tilbage. Metal klubberne på Brüel & Kjær havde på det højeste 320 medlemmer og omkring 100 lærlinge. Nu er der 80 medlemmer, heraf 15 lærlinge, tilbage. Samme vej er det gået med mange af områdets fabrikker: Brd. Hartmann, Otto Nielsen, Elektrolux med flere. Og Metal Lyngby er i dag nede på omkring 1700 medlemmer.

På vej mod fusion
Det er medvirkende til, at afdelingen i de senere år har ført sammenlægningsforhandlinger med andre afdelinger. Mest naturligt - og først forsøgt - var en sammenlægning med Metal Københavns afdelinger. Det hele var på plads, da en enkelt Københavns-afdeling sprang i målet - og øjensynlig fik støtte fra en del af Metal Københavns ledelse.
Søren W. Hansen kan ikke lade være med at påpege ironien i besværlighederne ved afdelingens stiftelse, og de kuldsejlede sammenlægningsforhandlinger med Metal København:
- Dengang var det besværligt at komme ud. I dag kan vi ikke komme ind!
Metal Lyngby går i stedet efter en sammenlægning med en række nordsjællandske afdelinger. Det skrider planmæssigt frem, uden at der dog er sat endelig dato på sammenlægningen.
-Vi har visionerne på plads. Nu mangler vi alt det praktiske, oplyser Søren W. Hansen. Han understreger, at sammenlægningen bliver gennemført sådan, at de enkelte afdelingers særlige kulturer bevares.
- Det er vigtigt, at alle medlemmer stadig kan sige, at det her er fagforening.
Et af kendetegnene ved Lyngby-afdelingen er også den EU-kritiske engagement. Metal Lyngby er tilknyttet Folkebevægelsen mdo EU. Og på forårsgeneralforsamlingen fik Søren W. Hansen tilslutning til sin beretning, hvor han anbefalede et nej til EU-forfatningen ved folkeafstemningen den 27. november.
- Vi anbefalede også et nej til euroen, mens forbundet anbefalede et ja. Også dengang vandt vi, siger Metal Lyngbys formand.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


29. apr. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:07

Indland