10 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hun siger nej

Hun siger nej

Fredag, 14. maj, 2004, 00:00:00

Kun 40 procent af de danske kvinder ønsker, at EU får en forfatning. EU skader både velfærd og ligestilling, siger Folkebevægelsens ni kvindelige kandidater på liste N.

Danske kvinder siger nej til en EU-forfatning.
Tal fra Eurobarometer viser, at danskerne er EU's mest skeptiske befolkning. Kun 46 procent af danskerne ønsker en forfatning.
Men det tal dækker over store kønsforskelle. Mens 52 procent af mændene ønsker en forfatning, er dette tal kun 40 procent for kvindernes vedkommende.
EU-forfatningens fine ord om 'menneskelig værdighed, frihed, demokrati og ligestilling' hænger dårligt sammen med kvindernes virkelighed, konstaterer de ni kvinder blandt kandidaterne på liste N, Folkebevægelsen mod EU's liste til EU-valget den 13. juni.
- EU's pæne ord hjælper ikke kvinderne i virkelighedens verden, hvor især den økonomiske politik ødelægger mulighederne på arbejdsmarkedet, siger Majbrit Berlau, en af de ni.
EU betyder nedskæringer, der skader både velfærd og ligestilling. EU's økonomiske projekt ØMU'en dikterer stadig strammere statsbudgetter. Og i de 10 nye lande har regeringerne skåret brutalt ned på de offentlige udgifter for at leve op til betingelserne for optagelse i Unionen. Det giver endnu mere håbløse forhold for børnepasning og barselsorlov og dermed for kvinderne på arbejdsmarkedet. Desuden koster nedskæringerne masser af offentlige arbejdspladser, som oftest er besat af kvinder, konstaterer Majbrit Berlau og tilføjer:
- Det er ikke uden grund, at kvinder siger fra over for EU, som det blandt andet har vist sig ved folkeafstemningerne i Danmark og Sverige om ØMU'en og den seneste meningsmåling om EU-medlemskab i Norge. EU skader i realiteten såvel velfærd som ligestilling.
Ved folkeafstemningen om euroen i efteråret 2003 sagde to ud af tre svenske kvinder nej.

www.folkebevaegelsen.dk

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


14. maj. 2004 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:33

Indland