09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Mangfoldige budskaber i solskin og regn

Foto fra 1. maj i Aarhus

Mangfoldige budskaber i solskin og regn

Mens forsvarsminister Nicolai Wammen talte fra hovedscenen i Tangkrogen, blev der slået på krigsmodstand og modstand mod kampfly fra fredsscenen.

Demonstrationen går fra Rådhuspladsen til Tangkrogen.
FOTO: PN
Lidt regnvejr slår os ikke ud.
FOTO: PN
Thomas Buttenschön optrådte på Rådhuspladsen, hvor 1. maj demonstrationen startede.
FOTO: PN
Nogle slog paraplyer op, andre tog det blot med godt humør, da det regnede ved demonstrationens start.
FOTO: PN
Samtale på en maj dag.
FOTO: PN
Fanebærer.
FOTO: PN
Hovedscenen i Tangkrogen.
FOTO: PN
En god 1. maj, hånd i hånd.
FOTO: BI
På fredsscenen blev der talt og sunget mod krig og kampfly.
FOTO: PN
Brian Olsen fra KPiD talte i Tangkrogen.
FOTO: PN
Kommunistisk Parti startede sin kampagne for socialisme den 1. maj.
FOTO: PN
I Tangkrogen blev der traditionen tro solgt mad til fordel for Arbejderen.
FOTO: PN
I Madboden går overskuddet til Arbejderen.
FOTO: PN
Arbejderens redaktion var på gaden for at sælge abonnementer for avisen. Her redaktør Birthe Sørensen.
For at sætte fokus på manglende praktikpladser havde ungdommen i Dansk El-Forbund Østjylland indrettet en kirkegård i et hjørne af Tangkrogen. ’Her ligger 4.762 mulige faglærte begravet’, står der på skiltene.
FOTO: PN
Ungdomsteltet lukkede 1. maj i Tangkrogen.
FOTO: PN
1 af 16

På trods af helligdag og regnvejr valgte alligevel flere tusinde mennesker at deltage i årets 1. maj i Aarhus, som LO og FTF arrangerer.

Hele otte faglige og politiske talere måtte deltagerne lægge ører til. 

Ved demonstrations start på Rådhuspladsen åbnede vejrguderne lidt for for sluserne, men det varede heldigvis ikke så længe. Da demonstrationen nåede Tangkrogen ved 14-tiden var solen igen begyndt at skinne, og det holdt ved hele eftermiddagen.

Hele otte faglige og politiske talere måtte deltagerne lægge ører til. Det kommende valg fyldte en del fra hovedscenen, hvor blandt andre forsvars- og krigsminister Nicolai Wammen fra Socialdemokraterne holdt tale.

På freds- og solidaritetsscenen var det modstanden mod krig og kampfly og støtte til Palæstina, som prægede den politiske dagsorden. 

Traditionen tro stod venner af Arbejderen igen for en madbod, hvor overskuddet går til Danmarks røde dagblad. I år var menuen skiftet til en "Cafe Oskar deli", som bestod af en god oksekødspølse med brød og salat. 

Arbejderens redaktør var på fremstød for at skaffe flere abonnenter. Avisen havde opslået sin bod på Den Røde Plads, hvor både DKP, KPiD og Kommunistisk Parti havde telte side om side og i fællesskab drev en kaffebod. Her blev der også opfordret til at deltage på årets store 4. maj-arrangement i anledningen af 70-året for befrielsen.

Da Tangkrogen lukkede ned, fortsatte Ungdomsteltet med både politisk debat og fællessang, hvor Ram og Sjang gjorde sit yderste for at oplære ungdommen i de røde sange.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. maj. 2015 - 10:22   02. maj. 2015 - 15:09

1. maj

bi@arbejderen.dk