Mandag aften kom Aalborg på landkortet over kommuner, der siger nej til skifergas. Det samme gjorde Gribskov Kommune i sidste uge.
I Aalborg havde SF'eren Jens Toft-Nielsen taget initiativ til beslutningen.
Vi mener, at skifergas i Aalborg vil harmonere dårligt med de grønne arbejdspladser, vi forsøger at skabe.
Jens Toft-Nielsen
- Vi ville sende et klart politisk signal til politikerne på Christiansborg. Vi mener, at skifergas i Aalborg vil harmonere dårligt med de grønne arbejdspladser, vi forsøger at skabe. Blandt andet er Aalborg Universitet i fuld gang med at forske i vind, intelligent fjernvarme og brintceller. Den grønne omstilling risikerer at blive sat på standby, hvis vi bare kan hente skifergas op af undergrunden, advarer Jens Toft-Nielsen.
I Aalborg stemte Socialdemokraterne, SF, Enhedslisten, Radikale og Dansk Folkeparti for, mens Venstre, Konservative og Liberal Alliance stemte imod.
Frygter for grundvand og jordskælv
Partierne, der stemte imod skifergas, frygter især for Aalborgs grundvand og for jordskælv.
- I Aalborg henter vi vores grundvand fra kalklag og ikke lerlag. Det betyder, at vores grundvand er meget sårbart overfor eksempelvis de kemikalier, der bliver brugt til at fracke efter skifergas, fordi de ryger lige igennem kalklagene og ned i undergrunden, fortæller Jens Toft-Nielsen til Arbejderen.
Grundvandet er ikke det eneste sårbare i Aalborgs undergrund. Aalborg ligger nemlig i et område, hvor der er særlig stor risiko for jordskævl på grund af undergrundens sammensætning.
Endelig er der også en del alunskifer i undergrunden i Nordjylland. Alunskifer kan være radioaktivt. Derfor frygter SF'eren, at Total risikerer at hente radioaktivt materiale op fra undergrunden, når man hiver boret op.
Han er med på, at den tidligere regering i 2010 gav en overordnet tilladelsen til at lede efter og udvinde skifergas i store dele af Danmark. Men herudover skal Total have tilladelser til at prøvebore og udvinde skifergas i hvert enkelt konkrete tilfælde lokalt. Disse tilladelser er underlagt den til enhver tid gældende miljølovgivning.
- Siden 2010 er der gjort mange erfaringer med fracking efter skifergas i især USA, Holland og England: Grundvandet er blevet forurenet, der er sket store jordskælv og radioaktivt materiale er blevet hentet op undergrunden. Derfor bør regeringen se på, om den danske miljølovgivning bør strammes op, så vi undgår de samme konsekvenser af skifergas herhjemme, lyder det fra Jens Toft-Nielsen.
Flere kommuner på vej
Torsdag den 28. maj skal byrådet i Hjørring tage stilling til et forslag fra Enhedslisten og SF om at sige nej til fracking efter skifergas i deres kommune.
Og den 27. maj skal byrådet i Frederikshavn tage stilling til et forslag fra SF om at sende et brev til miljøministeren, der blandt andet advarer mod, at skifergas kan forurene grundvandet og ikke harmonerer med Frederikshavns målsætning om at blive en vedvarende energikommune.
Den 4. juni er klima- og energiministeren kaldt i samråd i klima- og energiudvalget for at forklare, hvilke muligheder regering, folketing og kommuner har for at stoppe prøveboringer og indvinding af skifergas i de nordjyske og sjællandske kommuner.
- Kommunerne bør have mulighed for at sige nej til skifergas. Det kan sikres gennem planloven, miljøtilladelser og vandindvindingstilladelser. Derfor vil jeg opfordre kommunerne til at fastholde deres ret til at træffe beslutninger på disse områder. Staten har nemlig store økonomiske interesser i udvinding af skifergas, og indtil nu har disse interesser tilsyneladende betydet mere end hensynet til natur og miljø, siger Enhedslistens klima- og energiordfører Per Clausen, der har indkaldt til samrådet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278