Der var budt op til postyr og opmærksomhed, da unge aktionerede mod manglende praktikpladser på Københavns Rådhus i går aftes.
Selvom to millioner på næste års budget lyder af meget, så er det overhovedet ikke dækkende, for at skabe elevpladser nok.
Jonas Thisted
Godt 25 unge fagligt aktive fra Erhverskolernes ElevOrganisation, Landssammenslutningen af Handelsskoleelever og HK Ungdom Hovedstaden mødte op med bannere og gule veste til Borgerrepræsentationens sidste behandling af budgettet for næste år.
– Vi syntes, aktionen forløb rigtig godt. Vi formåede at lave en del postyr, som vi håber er med til, at politikerne sætter denne her problematik på dagsordenen, fortæller Jonas Thisted, formand for Landssammenslutningen af Handelsskoleelever, til Arbejderen.
Mangler 13.000 praktikpladser
De unge er utilfredse med, at der i kommunens budget kun er lagt op til at afsætte to millioner kroner til praktikpladsopsøgende arbejde i det private erhvervsliv.
Over hele landet mangler der næsten 13.000 praktikpladser. Og de to millioner er langt fra nok til at skabe det fornødne antal praktikpladser, der skal til for at skabe praktikpladsgaranti i Københavns Kommune, mener ungdomsorganisationerne.
– Selvom to millioner på næste års budget lyder af meget, så er det overhovedet ikke dækkende for at skabe elevpladser nok. Det er uambitiøst, at Københavns Kommune ikke vil give deres ungdom garanti for at kunne færdiggøre uddannelsen, særligt set i lyset af, at der kommer til at mangle faglærte i fremtiden, siger Jonas Thisted.
Færrest praktikpladser i København
Ifølge formanden var politikerne i borgerrepræsentationen positivt stemt over det indgået forlig, som desværre ikke indebar flere midler til praktikpladser, end først foreslået.
– København er et af de steder, hvor der er færrest praktikpladser, og hvor der er færrest, der tager en erhvervsuddannelse, så det ligger vel også lidt i tråd med, at man gerne vil have flere til at tage en erhvervsuddannelse, siger han og tilføjer:
– Vi håber, at den her aktion kan være med til at sætte problemet på dagsordenen til de kommende forhandlinger.
Du kan støtte de studerendes kamp for flere praktikpladser på facebook og deltage i demonstrationen mod milliard-nedskæringrene på uddannelserne den 13. oktober i København, Aarhus, Aalborg og Odense.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278