Da boligpriserne var på sit højeste før finanskrisen, kostede en kvadratmeter ejerlejlighed 31.849 kroner i Københavns Kommune. I løbet af de godt 10 år, der er gået siden, har priserne været nede og vende omkring 20.000 kroner og steget så meget igen, at de nu med hastige skridt nærmer sig en kvadratmeterpris på det dobbelte. Det skriver Boligsiden.dk
Alene det seneste år er priserne på ejerlejligheder i Københavns Kommune steget med 9,6 procent.
Ifølge boligportalens markedsindeks for juli koster en kvadratmeter ejerlejlighed i København nu 38.156 kroner. Priserne har aldrig været højere i en enkelt måned og er nu mere end 6.000 kroner højere end før finanskrisens udbrud. Den gennemsnitlige kvadratmeterpris på ejerlejligheder i hele Danmark er 25.508 kroner.
– Alene det seneste år er priserne på ejerlejligheder i Københavns Kommune steget med 9,6 procent, og vi har registreret stigninger i priserne i 19 måneder i træk. Det er vildt, og priserne er nu milevidt foran tiden før finanskrisen. Der er stor tilflytning til København og derfor stor efterspørgsel på lejligheder, så lige nu er der ikke noget, der tyder på, at det vil vende, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278