Sagnet om Orfeus og Eurydike er en superklassiker i vor hellenistiske arvegods.
"Orfeus og Eurydike elskede hinanden. De giftede sig for at leve lykkeligt sammen for altid, men på deres bryllupsdag blev hun bidt af en giftig slange og døde. Orgeus var ude af sig selv af sorg, og han drog nu ud på en umulig rejse for at få hende tilbage."
Så højt elsker Orfeus sin mistede hustru, at han bevæger guderne til at slippe hende fri af Dødsriget, men Olympens drilagtige guder sætter også en betingelse. Det er en grum betingelse, for den bygger på menneskets natur – nysgerrighed, jalousi, måske endda hovmod.
Og guderne får ret. Orfeus og Eurydike er kun af kød og blod – guderne kan triumfere og glæde sig over netop at være guddommelige.
Den amerikanske billedskaber, scenograf og performer Edward Lloyd Pierce har sat den antikke historie om evig kærlighed ind i rumalderens og fiktionens fantastiske verden. Med en blanding af teatrets magi, filmens virkemidler og den digitale teknologi genfortæller han historien med skuespillerne Mads Wille og Mia Lerdam som en slags medier.
Resultatet er "En magisk live-film uden ord – for alle mellem 10 og 1000 år". Blandt ingredienserne er et hjemmelavet rumskib, en mystisk redningshelikopter, en fortryllet ring og en farlig søslange, og "Impossible" reducerer handling i tid og rum til spejlinger. Ved brug af enkle, tekniske lyd- og lysmidler skaber skuespillere og teknikere sammen Orfeus' søgen efter sin elskede Eurydike på en skærm.
Det er imponerende, hvad de sammen kan opnå af visuelle effekter, mens den klassiske historie folder sig ud, men forestillingen har et problem, der udspringer af selve dens grundlæggende idé. Som tilskuer ved vi aldrig helt, om vi skal klistre øjnene til skærmen eller følge de til tider vanvittigt morsomme og hittepåsomme scener, hvor lys og lyd skaber en rumlig illusion.
Øjet flakker mellem skærm, mennesker og teknik og det tager fokus bort fra sagnet. Historien reduceres til et biprodukt af teknikken – men sjovt er det!




















