03 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

En forfatters dilemma

En forfatters dilemma

Peter Øvig Knudsen har skrevet en bog om at gå for tæt på de mennesker, han skriver om.

1 af 1

Peter Øvig Knudsen er mest kendt for sine bøger ’Efter drabet’ (2001), ‘Blekingegadebanden’ (2007) og ’Hippie’ (2011)). Han havde planlagt en bog om Christianias Pusher Street, men efter nogle advarsler mente han, at det var for farligt.

Kort sagt blev han i tvivl om sine arbejdsmetoder. Det udløste en krise og skilsmisse.

Han havde tidligere mødt voldsom kritik af nogle medvirkende for at gå for tæt på. Det fik ham til at tænke over brugen af levende kilder og til at genopsøge konflikter, han havde oplevet som dokumentarisk forfatter. Det var ældre modstandsfolk, gamle hippier og deres familier, der følte sig sårbare og ramte af hans udlevering af dem i bøgerne.

Kort sagt blev han i tvivl om sine arbejdsmetoder. Det udløste en krise og skilsmisse.

Hvorfor forstod kilderne ham ikke? Hvor langt kan man gå i forsøget på at afdække fortiden og skrive bøger, der har som mål at føre til nye erkendelser? Kan man stole på folk?

I bestræbelserne på at besvare disse to centrale og spændende spørgsmål er det lykkedes Peter Øvig Knudsen at begå en relevant bog, blandt andet ved at fortælle om historier fra de omtalte bøger, som han ikke tidligere har kunnet skrive.

Man får historien om frihedskæmperen, der likviderede stikkere. Hans mareridt var at møde et af sine ofre, hvilket blev til virkelighed efter bogudgivelsen. Om natlige gåture med Wiemann fra Blekingegadebande. Om lægen, der hjalp banden og frygtede, at en afsløring ville ødelægge hendes fremtidige liv.

"Nakkeskuddet" giver et spændende indblik i en forfatters værksted og overvejelser. Det er en relevant og spændende debatbog, spækket med gode historier og eksempler.

En ting svækker Peter Øvig Knudsens selvopgør: Han giver ikke svar på sine relevante spørgsmål. Svarene blæser i vinden.

Har "Nakkeskuddet" alene været terapi og beskæftigelse, nu hvor han ikke kom til at skrive om Pusher Street?

Der er mange ting denne anmelder ikke har brudt sig om ved Peter Øvig Knudsens bøger, og det gælder også denne, men han skal roses for sin skriveevne og for at rejse denne journalistiske etik debat.

28. aug. 2014 - 16:45   01. sep. 2014 - 16:43

Bøger

Bjarne Nielsen
Anmelder
4

Peter Øvig Knudsen: Nakkeskuddet. Og andre historier om at beskrive virkeligheden. 224 sider, 249 kroner. Gyldendal.