20 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Fordomme kan tackles med varme og humor

Svensk bestseller filmatiseret

Fordomme kan tackles med varme og humor

Filmen, "En mand, der hedder Ove", rammer dybt ned i den svenske folkesjæl på en humoristisk måde.

Ove, spillet af Rolf Lassgård, er en bitter mand, så hans største fornøjelse er at gå en morgentur i boligkvarteret og rydde op efter folk.
FOTO: Nordisk Film
1 af 1

Vi har alle sammen nogle indgroede fordomme om forskellige folkeslag i forskellige lande. Hvis vi tager svenskerne, så kan vi danskere godt opfatte dem som lidt stive og regelrette.

Filmen rummer midt i smålatteren også nogle alvorlige og rammende stikpiller.

Når hovedpersonen Ove i starten af filmen ønsker at købe en buket roser og vil betale 35 kroner for denne, fordi forretningen reklamerer med to buketter for 70 kroner, så hopper kæden af Oves logik. Ove får nemlig at vide af ekspedienten, at når han kun køber én buket roser, så koster de 50 kr. Det kommer der en meget morsom scene ud af. Med denne scene er tonen i filmen slået an.

Ove er 59 år og mistede for nogle år siden sin elskede hustru, som havde et godt tag på ham. Desuden bliver han fyret fra sin arbejdsplads, hvor han trofast og uden nævneværdige sygedage har passet sit arbejde som rangermester i over 30 år.

Ove er en bitter mand, så hans største fornøjelse er at gå en morgentur i boligkvarteret. Her ser han efter om folk har puttet de rigtige ting i de forskellige affaldsbøtter. Han fjerner cykler, en hvor der er forbud mod henstillen af cykler. Desuden holder han strengt på, at der ikke må køre biler indenfor boligområdet.

Men filmen rummer meget mere end dette regelrytteri. Vi ser tilbage til Oves ungdom, hvor han møder sin fremtidige hustru, mister faderen ved en togulykke og glæder sig til at få et barn med sin elskede hustru, hvilket han dog aldrig får.

Den rutinerede svenske filminstruktør Hannes Holm har skrevet manuskriptet efter Fredrik Bachmans roman, som er blevet en utrolig bestseller i hele Norden, hvor den er solgt i omkring 900.000 eksemplarer.

Med den rutinerede svenske skuespiller Rolf Lassgård i hovedrollen, er det næsten oplagt, at her er alle muligheder for en rigtig filmperle.

Det er så dejligt, når man nærmest sidder og kluklér hele tiden under en film. Men filmen rummer midt i smålatteren også nogle alvorlige og rammende stikpiller til myndigheder, kollegaer og naboskab i det svenske samfund.

Så vil man gerne underholdes med holdning, så bør man se "En mand, der hedder Ove".

26. maj. 2016 - 07:00   01. jun. 2016 - 08:23

Film

Jørgen Melskens
Anmelder
5

En mand, der hedder Ove. Instruktør: Hannes Holm.

Premiere idag.