Der gået mode i at lave film om historiske personer, nulevende såvel som afdøde. For ikke så længe siden fik vi den danske film En kongelig affære om kærlighedsforholdet mellem Christian VII’s kone, dronning Caroline Mathilde, og den tyske læge Struense, og den er nu indstillet som det danske bidrag til Oscaruddelingen i 2013.
Filmen The Iron Lady om den nulevende tidligere engelske premierminister Margaret Thatcher blev et barsk portræt af en dame med jernvilje og fantastisk spillet af Mary Streep, og vi har også fået en film med Leonardo DiCaprio som FBI-lederen J. Edgar Hoover. Og nu får vi så en ny historie om et stærkt kærlighedsforhold mellem maleren P.S. Krøyers kone Marie og den svenske komponist Hugo Alfvén.
Det er vores efterhånden verdenskendte danske instruktør Bille August, der har lavet denne på en gang tragiske og smukke kærlighedshistorie, der nok skal blive en stor succes. Marie Krøyer er på en gang en historie om længslen, lidenskaben og løgnen, og den er så fremragende fortalt, at man kun kan glæde sig over, at vi både har skuespillere, fotograf og instruktør, der kan få en sådan film til at gå op i en højere enhed.
I starten af det 20. Århundrede var Marie Krøyer den berømte maler P.S. Krøyers kone. Hun er usandsynlig smuk og tilmed har opgivet sin egen karriere som kunstmaler for at hellige sig rollen som hustru og mor. I denne periode maler P.S. Krøyer nogle af sine mest berømte billeder, og alt ånder tilsyneladende idyl i huset på Skagen.
Men under overfladen begynder et voldsomt ægteskabeligt drama at udfolde sig, da P.S. Krøyers maniodepressive sygdom tiltager, og det går i perioder voldsomt udover Marie og parrets datter Vibeke. Midt i den håbløse situation forelsker Marie sig voldsomt i den unge svenske komponist Hugo Alfvén, og så går det for galt.
Mere behøves der ikke siges om handlingen, men der skal blot tilføjes, at alle roller spilles så fremragende, at vi kun kan glæde os over at have så dygtige skuespillere og en instruktør, som kan få det ypperste frem i dem alle. Er man ikke den, der tit går i biografen, så bør man alligevel tage sig sammen og se Marie Krøyer, der heldigvis får premiere i mere end 75 biografer landet over.