01 Apr 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

Sulten blev desværre ikke stillet

Filmanmeldelse

Sulten blev desværre ikke stillet

Sidste film af trilogien Hunger Games, Mockingjay Part 2, er tilfredstillende for historien i sig selv men filmisk ikke den store oplevelse.

Katniss Everdeen(Jennifer Lawrence, th.) må sande at ingen kan føle sig sikker, allermindst hun selv, i kampen mod præsident Snow i The Capitol.
FOTO: Nordisk Film
1 af 1

Mockingjay Part 2 i serien The Hunger Games ruller i biograferne, og den fortsætter næsten præcist, hvor vi slap i Part 1. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) har et mål for sig, nemlig at nå frem til The Capitol og diktatoren præsident Snow (Donald Sutherland).

Temaet er meget aktuelt og passer godt ind i tiden. Systemer i krig.

Med Hunger Games er vi blevet vant til stærkt drama, god action, politiske overtoner og godt skuespil fra et stjernespækket millioncast. Men denne sidste halvdel og afslutning på hele trilogien, bliver mere en udpensling end en forløsning.

Katniss må kæmpe sig den lange og hårde vej til general Snow og The Capital med sit hold. Det bliver ikke uden ofre, og Kattnis må sande, at ingen er sikker, og at hun selv er mere udsat en nogensinde før.

Disse elementer er vi vante til i Hunger Games. Også trekantsdramaet mellem Katniss, Peeta, der dog ikke er sig selv efter hjemkomsten fra Capitol, og Gale, der begynder at indse, at han aldrig har en chance hos Katniss, så længe Peeta er tilbage hos dem.

Selvom sidste del er flot som de forrige tre film, er den ikke i nærheden af de drama, vi tidligere har set. Den ender som en langtrukken og forudsigelig afslutning, man godt vil have overstået.

Desuden har filmen holdt en spændingskurve, der ikke er serien værdig. Vi går eksempelvis konstant fra actionscener til scener næsten helt uden handling og væsentligt indhold for filmens fortælling.

Temaet er meget aktuelt og passer godt ind i tiden. Systemer i krig. Gale vil bombe kvinder og børn i Capitol, imens Katniss står fast på, at der må være regler. Selv i krig. Diskussionen er god, men lykkes ikke. Sulten blev ikke stillet.

Hunger Games har noget på hjerte

Serien The Hunger Games har ellers fået stor ros for ikke at blive ligesom Twilight Sagaen, en anden serie af ungdomsbøger. Twilight Sagaen blev til i alt fem film, hvoraf den sidste også er delt i to. Den blev hadet og kritiseret af mange anmeldere, mens unge, særligt piger, elskede serien, der handler om unge vampyrer og varulve, og er af genren fantasy.

I stedet har The Hunger Games haft noget på hjerte og villet noget. Den har turdet have og bevaret sin politiske overtone, som kommer i udtryk i form af kampen for retfærdighed, kampen mod et svækket diktatur og mod undertrykkelsen hele vejen. Desværre bliver den sidste halvdel ikke dertil, og minder lidt for meget om en dårlig twilight film, som har det med at være tom og intetsigende, og intet på spil.

Man valgte jo i sin tid at opdele det sidste kapitel i hele to film, nøjagtig ligesom vi kender det fra afslutningen på Harry Potter, Twillight Sagaen, Hobbitten og Avengers. Sådan er det for et stadigt stigende antal film. Udelukkende af kommercielle grunde, da det jo er Hollywood, som ved bedst, når det handler om at tjene flest muligt penge på film. Dette er blevet på bekostning af kvaliteten i filmene. 

De fire film i serien The Hunger Games har allerede solgt over en million billetter til sammen, alene i Danmark.

02. dec. 2015 - 09:35   02. dec. 2015 - 09:40

Film

Martin Odgaard
Filmanmelder
3

Mockingjay Part 2, sidste i serien The Hunger Games. Instruktør: Francis Lawrence. Har haft premiere.