01 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Klonernes kamp for at overleve

Klonernes kamp for at overleve

Fredag, 19. august, 2005, 00:00:00

¤¤The Island¤¤ er både action for fuld skrue og en scient-fiction film, som slet ikke er så urealistisk, som man skulle tro

af Niels Ole Nielsen
Den amerikanske instruktør Michael Bay er til action. Det fremgår af hans hidtidige film, som tæller Bad boys-filmene, The Rock med Sean Connery og Nicolas Cage, Armageddon og Pearl Harbor. Hans nye film The Island er ingen undtagelse, men den er nok hans hidtil bedste film - måske i konkurrence med The Rock.
Det skyldes ikke så meget den hæsblæsende og ikke mindst flotte filmiske action, som også kan ses i hans andre film, men derimod den rigtige originale historie, som fortælles. Historien handler om menneskekloner, altså nøjagtige kopier af virkelige mennesker. Klonerne fremstilles med det formål at levere reservedele eller organer til det menneske, de er en kopi af.
Historien i The Island fortælles ikke enten ud fra organmodtagerens eller videnskabsmandens synspunkt, men ses ud fra klonens verden og holdning. Altså som man kunne forestille sig det.
I hvert fald er det ikke umuligt, at menneskekloning snart kan lade sig gøre - især med den hast som biotech-forskningen foregår i. Der er allerede forskere, der hævder, at de kan foretage menneskekloning allerede nu. Og som verden og forskning nu engang er skruet sammen, vil der uden tvivl være nogle biotech-firmaer og forskere, som legalt eller illegalt vil foretage menneskekloninger måske allerede i nær fremtid - måske om 15 til 20 år. Og tjene formuer på det!

Løgn og bedrag
Vi befinder os i midten af det første århundrede i det ny årtusinde i et tilsyneladende afslappet, men sterilt og lukket bymiljø. Sammen med hundrede andre beboere møder vi Lincoln Six-Echo (Ewan McGregor) og Jordan Two-Delta (Scarlett Johansson) i det meget kontrollerede miljø.
Alt bliver overvåget ned til mindste detalje. Det gælder beboernes sove- og spisevaner samt deres opførsel. Overvågningen er til beboernes eget bedste, mener de, der leder byen. Verdenen udenfor bymiljøet er blevet ødelagt af en økologisk katastrofe, påstås det. Det er således umuligt at forlade byen med mindre, at man er den heldige, der vinder i det store lotteri. Så kommer vedkommende til det sidste frie og ukontrollerede område, som ikke er ramt af katastrofen, nemlig The Island.
Lincoln har i den senere tid haft mareridt. Han begynder i vågen tilstand at stille spørgsmål ved sin egen tilværelse. Hvorfor må han ikke spise, hvad han vil. Han undrer sig over, at alle beboerne er klædt i hvidt. Og hvordan kan det være, at der af og til dukker overlevende fra verdenen udenfor byen?
Lincoln opdager, at alt omkring hans eksistens er bygget op på en løgn. Han og de andre beboere er fremavlede menneskekloner, hvis eneste formål er at levere reservedele til deres originale menneske-modpart. Byen er altså er kæmpemæssig kloningsfabrik, skabt af Merrick Biotech.
Tingene spidses til, da Lincoln opdager, at hans veninde Jordan Two-Delta snart skal 'bruges', og han beslutter at flygte. Hun er blevet udtrukket som vinder af lotteriet, så hun skal til The Island - eller skal hun?
Lincoln overbeviser Jordan om, at der noget galt, og hun tager flugten sammen med ham. Med usædvanligt held undslipper de byen og opdager, at der er en hel verden udenfor - en verden som vi andre dødelige kender den. Det er selvfølgelig helt nyt for Lincoln og Jordan.
Lederen af kloningsfabrikken Merrick (Sean Bean) kan ikke have kloninger til at løbe rundt ude i verden. De skal fanges for enhver pris. Han hyrer et sikkerhedsselskab til at indfange dem. Det bliver ledet af den nådesløse Albert Laurent (Djimon Hounsou). Jagten er i gang...

Gode pointer
Der stilles en masse spørgsmål i The Island, som vækker til eftertanke. Og der er også nogle gode pointer, der følger i kølvandet på disse spørgsmål. Forskere og de selskaber, der udvikler menneskekloner leger gud eller som i filmen - Merrick betragter sig selv som den store frelser og gud. Det må give bagslag.
Og hvad med klonerne? Når de nu er blevet udviklet, gælder så menneskerettighederne for dem?
I The Island er der også en pointe, der går på, at det ikke er alle, som det er beskåret at få en klon. Det er de rige og berømte, som har denne mulighed, da kloner koster mange penge at udvikle. Samtidig skal Merrick Biotech også tjene profit - helst så stor som muligt.
Men i det hele taget skulle det være hævet over enhver tvivl, at menneskekloning skal være legalt. Men som udviklingen, og det gælder også den etiske holdningsændring til den, indenfor genteknologien hidtil er skredet frem, kan man frygte det værste. Derfor er The Island en særdeles vedkommende film.
Og så gør det slet ikke noget, at filmen er krydret med fuldfed action og glimrende skuespilpræsentationer af både Ewan McGregor og Scarlett Johansson.

The Island. Instruktion: Michael Bay. Manuskript: Alex Kurtzman. Premiere i dag.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. aug. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur