16 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Åbne Atelierdøre 2005 i Stevns, Fakse og Vallø

Åbne Atelierdøre 2005 i Stevns, Fakse og Vallø

Fredag, 26. august, 2005, 00:00:00

34 kunstnere inviterer i weekenden interesserede indenfor i deres atelier eller værksted.

Igen i år byder 34 kunstnere velkommen til åbne atelierdøre ved Stevns, Fakse og Vallø. Det er niende år i træk, kunstnerne åbner deres atelierdøre / værksteder for publikum. Lørdag og søndag den 27. og 28. august er derfor en god mulighed for at opleve det blomsterne kunstnermiljø og den særegne natur - klinten, kridtet, havet og lyset - som er en inspirationskilde for mange af kunstnerne.
Gennem et bredt samarbejde har anerkendte, unge eksperimenterende kunstnere og amatører gået sammen denne weekend for at præsentere deres arbejder. Dette er en unik mulighed for at besøge kunstnerne i deres eget miljø, opleve forskellige kunstneriske udtryksformer, få indblik i værkernes tilblivelse samt få en dialog med kunstnerne om deres værker.
En bred vifte af kunstarter er repræsenteret: Maleri, keramik, fotografi, skulptur, og kunsthåndværk. Som noget helt nyt i år arrangeres to fælles udstillinger, hvor majoriteten af kunstnerne er repræsenteret. Den ene er en 'Aperitif', og den andre en temaudstilling 'Fragmenter'. Man kan læse mere herom i kataloget eller på vores hjemmeside.
I forbindelse med arrangementet udgives et omfattende og smukt farvekatalog, med præsentation af alle deltagende kunstnere. Og ud fra det indlagte kort er det nemt at lægge en besøgsrute rundt til atelier og værksteder. Kataloget kan ses på biblioteker og turistbureauer samt rekvireres via Stevns Turistbureau på telefon 56 50 64 64.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. aug. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur