04 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Porno-adgang for dødsbilleder

Porno-adgang for dødsbilleder

Tirsdag, 27. september, 2005, 00:00:00

Der er går langt imellem, at nettet og dets brugere kan chokere mig - men det er lykkedes med sitet nowthatsfuckedup.com

af Michael Rützou
Det indeholder almindeligt pornomateriale, som jo ikke er noget særsyn på nettet - men det er den specielle sektion, hvor udstationerede amerikanske soldater kan poste deres private billeder og videoer fra Irak og Afghanistan, derimod.
Hvis de amerikanske soldater poster billeder fra krigszonerne, kan de være heldige at få tildelt gratis adgang til pornosites i andre afdelinger. Det har en hel del soldater benyttet.
Billederne strækker sig over rimeligt uskyldige billeder til de mest perverterede af slagsen, der viser døde og udsplattede mennesker (fortrinsvis irakere og afghanere) ledsaget af syge tekster og kommentarer.
Det er et meget rammende og chokerende indblik i en del af den amerikanske hærs tankegang og virksomhed - og det kan ikke undre, at ingen amerikanske medier har ønsket at tage historien op.
Nowthatsfuckedup.com er et særdeles ubehageligt site, der burde rammes massivt af hackerangreb i alle udformninger - hermed en opfordring, der er givet videre!

www.nowthatsfuckedup.com


Tsunamien kunne forudses
Svenske forskere, der har studeret seismologiske data fra de sidste fem år før tsunamien i Asien sidste år, mener, at den kunne have været forudset med et simpelt program, der har været brugt indenfor minedrift i mere end et årti.
Programmet er oprindeligt udviklet for at øge sikkerheden ved sprængninger i miner og vil fremover blive stillet gratis til rådighed for seismologer.
Ifølge Ota Kulhánek, professor i geofysik ved Uppsala Universitet, kunne tsunamien allerede forudses i oktober - to måneder før, den kostede 200.000 mennesker livet.


England anerkender el-overfølsomhed
I en kommende rapport anerkender det engelske Health Protection Agency el-overfølsomhed som en lidelse.
El-overfølsomhed giver sig udslag i kvalme, hovedpine og muskelsmerter, hvis den overfølsomme person udsættes for elektromagnetiske felter fra eksempelvis mobiltelefoner, elektriske master og computerskærme.
Sverige har siden 2000 anerkendt el-overfølsomhed som et fysisk handicap, men i Danmark er der ingen planer om lignende tiltag.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. sep. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur