Amerikanske ¤¤System of a Down¤¤ har udsendt opfølgerne til Mezmerize der udkom i foråret. Hypnotize er et pågående og varieret album
af Sune Hundebøll
Rock`n roll har altid været oprørsk.
I dag er meget af den musik, der har rødder i rock n` roll`en en del af underholdningsindustrien, som hypnotiserer lytteren til passivitet og antipati.
System of a Down holder, på sin nye cd,
Hypnotize, fast i det oprørske, og er absolut ikke pæne tilpassede unge mænd.
I nummeret Tentative spørges der, 'Where do you expect us to go when the bombs fall?'
Det er tydeligt at krigen og den efterfølgende besættelse i Irak har præget bandet, ikke mindst Daron Malakian, der har familie i landet.
I enkelte passager bliver der 'smadret' helt igennem. Andre er syrede eller langsomme. Det er pågående, varieret og overraskende musik.
Rock-ballade
Nummeret 'Attack' er det ene øjeblik hårdtpumpede rytmer, for dernæst at blive noget der ligner stemningen i en rock-ballade.
Hypnotize og Mezmerize er blevet udsendt med et halv års mellemrum, men de to skal ses som et værk. Hypnotize slutter hvor Mezmerize startede - med Soldier Side.
Musikalsk, såvel som lyrisk, hænger de godt sammen. Hopnotize/Mezmerize er et seriøst bud på årets udgivelse.
System of a Down: Hypnotize, American/Columbia, 2005. www.systemofadown.com
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278