20 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Langsommere internet

Langsommere internet

Tirsdag, 09. maj, 2006, 00:00:00

Terrorpakkens krav om overvågning og registrering af data- og teletrafik vil give 20-30 procent langsommere internet

af Michael Rützou
Dit internet vil køre 20-30 procent langsommere, hvis regeringens terrorpakke bliver vedtaget. Det vurderer telechef i TDC, Mogens Ritsholm samt professor på Danmarks Tekniske Universitet, Knud Erik Skouby i Ingeniøren.
En væsentlig del af systemerne, der danner grundstenene i internettet i Danmark, vil nemlig blive travlt optaget med at registrere og videresende oplysninger om internetbrugernes gøren og laden. Samtidig vokser antallet af besøg, der skal logges, og datamængderne med 50-70 procent årligt, hvilket kan forventes at sænke hastigheden yderligere.
Fra en lang række tele- og internet udbydere samt ledende kræfter i it-organisationerne hagler kritikken da også ned over regeringens terrorpakke.
Telechef i TDC, Mogens Ritsholm, udtaler til Ingeniøren, at det '... bliver en opgave af hidtil uset størrelsesorden, og kravene til logning kan bremse for eksempel udviklingen af bredbånd.'
'Digitalt idioti', lyder det fra udviklingschef i interesseorganisationen for it-professionelle, Dansk It, Jacob Primault.
Men den øgede overvågning betyder heller ikke den store gevinst i den hellige jagt på terroristerne.
'Når man logger på fra små boligforeninger, kollektiver, biblioteker og uddannelsesinstitutioner, kan man alligevel ikke identificere den enkelte bruger', udtaler formanden for Telekommunikations-industrien og juridisk direktør i Telia, Jens Ottosen-Støtt.


Tilst-sagen.net
En hjemmeside om drabene på Lars Wølch Jørgensen og Claus Nielsen er blevet lukket af en fogedkendelse. Det er Politiforbundet og faren til Lars Wølch, der er udkæmper en virtuel kamp om Tils-sagen, hvor betjente i december 2001 skød og dræbte de to unge biltyve.
Hjemmesidens indehaver, Stig Wølch Jørgensen, vil gerne forsvare sine net-publiserede påstande i retten, og Politiklagenævnet har da også indstillet, at man skulle stævne ham for ærekrænkende injurier og bagvaskelse af de to betjente.
'Hvis de stævner mig for injurier, så skal jeg nemlig i retten og bevise, at jeg ikke lyver. Politiet vil ikke have, at jeg i en injuriesag skal fremlægge, hvordan de tekniske beviser og afhøringerne overhovedet ikke hænger sammen med betjentenes forklaringer. Det er en sag, hvor flere betjente er involveret', siger han til ComOn.
Politiforbundet har afvist at følge Politiklagenævnets anbefaling og er i stedet gået til fogden og ad den vej fået lukket tilst-sagen.dk ned.
Stig Wølch har nu flyttet hele hjemmesiden til en ny adresse: www.tilst-sagen.net, og bedyrer, at den nok skal genopstå, hvis fogden igen kommer forbi - og det gør han nok. John Kahlke, advokat for Politiforbundet, siger nemlig, at vi '... kan ikke leve med, at indholdet bare bliver flyttet rundt på forskellige hjemmesider. Derfor vil vi forfølge sagen indtil, der ikke er flere endelser at gå efter.'

www.tilst-sagen.net

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. maj. 2006 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur