Hvad gør en superstar i Hollywood, når hun mangler penge? Hun indspiller en tåbelig b-film på et par dage og leder videre efter et ordentligt manuskript og en seriøs instruktør
af Anders Fenger
Uma Thurman er kendt for Tarantino-mesterværket Kill Bill I og II, hvor hun koldt og koncentreret fejer igennem det ene absurde optrin efter det andet. Ikke uden syrlig humor.
Denne gang ydmyger hun sig selv i filmen 'My Super Ex-Girlfriend,' der er både tåbelig, tåkrummende og totalt tom for vitaminer. En af de film, der fylder ud i viften af hundreder film året igennem. En, man glemmer tre minutter efter. En film, man helst hopper over. En film, man ærgrer sig over at have tilbragt halvanden time i selskab med.
Superwoman
Da Matt (Luke Wilson) slår op med sin kæreste Jenny (Uma Thurman) finder han ud af, at hun har superkræfter a la supermand. Hun kan flyve og stoppe raketter med kurs mod storbyen.
Hun beslutter også at gøre livet surt for Matt og piner ham.
Er man super-feminist og mandehader er der måske lidt at hente i filmen. G-woman kan jo slå alt og gøre livet surt for enhver mand.
Og er man til tre småkluk i en film bygget over ti amerikanske vitser, er filmen lige noget for dig.
Er du til noget mere, er pengene til billetten godt sparet.
My Super Ex-Girlfriend. (am.) Instruktør: Ivan Reitman.
Premiere i dag.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278