Ny bog om branden på Scandinavian Star skrevet af en mand, der besluttede ikke at lade 158 menneskers død være forgæves
af Thøger Juul Thorsen
Da færgen Scandinavian Star den 7. april 1990 blev ramt af de eksplosionsagtige, påsatte brande, der dræbte 158 passagerer og mærkede resten for livet, var Mike Axdal ombord sammen med sin far og sin bror. Mike Axdal undslap den giftige røg. Det gjorde faderen og broderen ikke.
Siden har Mike Axdal ført en lang, sej og indædt kamp for at få de ansvarlige stillet til ansvar. Om denne kamp har Axdal skrevet bogen Scandinavian Star - mordbrand med Statsstøtte, som netop er udkommet på forlaget Nautilus.
Han skriver om branden, om myndighedernes katastrofale håndtering af ofrene, og om det retslige efterspil, som har været et nu over 16 år langt tovtrækkeri med danske og norske myndigheder for at få foretaget undersøgelser og bevilliget fri proces til retssager.
Axdal tegner et billede af en bundrådden sag, hvor en død mand udråbes som gerningsmanden, selvom han skulle have påsat to brande i død tilstand. Hvor et labrintsystem af mere eller mindre fiktive firmaer slører, hvem der ejer et skib, der er forsikret til det tredobbelte af dets markedsværdi. Og, ikke mindst, hvor danske og norske myndigheder kappes om at dække over deres egen og hinandens forkludringer og inkompetence, når de da ikke går i den anden grøft og skubber aben rundt til hinanden.
Det er altid svært at bedømme en bog som Axdals, uden at dobbelttjekke alle hans oplysninger. Det er ikke småting, han beskylder myndigheder og navngivne personer for. Men hans beskyldninger er ikke vildere, end hvad Carl Madsen i sin tid dokumenterede, og Axdal virker gennemtænkt, grundig og saglig.
Han er god til at sige, hvad han ved og hvad han gætter på og tror. Hans teorier er sammenhængende og giver god mening, og han lader til at have orden i sin dokumentation, som han har gengivet noget af bagest i bogen.
Bogen er skrevet i et roligt, fortællende tempo. Man falder nogle gange lidt over nogle lidt for lange uddrag af retsprotokoller og den slags, men ellers flyder fortællingen meget godt.
Den er ikke skrevet af en professionel forfatter, men en fortælling som Axdals er svær at få til at flyde, og han har gjort det godt.
Scandinavian Star - Mordbrand med Statsstøtte er ikke den typiske bog, man ville kaste sig over. Udgivet på et lille, ukendt forlag, med en måske ikke særligt fængende ogmundret titel, og med et emne, som kan virke forældet for alle os, der for længst har glemt skibskatastrofen, virker den desværre ikke så umiddelbart indbydende mellem alle de andre bøger der kunne læses.
Men Axdals bog er det værd. Den er en case story i kapitalens kynisme og magtens selvfedme, og den fortæller samtidig en spændende og medrivende historie om en mand, der besluttede ikke at lade 158 menneskers død være forgæves.
Scandinavian Star - mordbrand med Statsstøtte. Forlaget Nautilus.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278

















