17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Chokerende mange paralleller til vor tid

Chokerende mange paralleller til vor tid

Torsdag, 19. april, 2007, 00:00:00

Vil du gerne opleve Bertolt Brecht stå og foredrage sine egne digte? Eller høre hans barske, samfundskritiske og satiriske sange under intime omgivelser?

af. Klaus Haase
Fyrfadslys på små cafeborde. En stumtjener som omdrejningspunkt som 'omklædningsrum'. Fire skuespillere. To af hvert køn spiller flot op til hinanden. Akkompagneret af tre musikere.
Cafebordene tages også i brug som en del af scenen. Publikum og skuespil vokser intimt sammen.
Det er teatergruppen 'De slagfaste', der i Roskilde Kongres-center kaster sig ud i udfordringen med 26 digte, monologer og sange af den kommunistiske Bertolt Brecht.
Og der er chokerende mange paralleller til vor tid: Sange om flygtninge, krig. Orden og kontrol.
Med mellemrum træder Flemming Thomsen ind som Brecht med kasket, og lægger sig flot op af den tone, som var den evigt diskuterende og sarkastiske Brechts kendetegn.
Jørgen Nordenhof præsenterer digteren, og foredrager flere sange med stor myndighed.
Theresa Boye Mørk synger meget følsomt sangen 'Vandhjulet' om magtsyge kapitalisters sammenspisthed - og forgængelighed.
Hun peger inderligt frem mod et håb om en bedre verden.
Melanie Brøndal Nielsen udstråler henrivende frækt af temperament, levende gestik og skælmsk sang. Hun spiller den anden letlevende dame i 'Alabama song'.
De to kvindelige skuespilleres samspil her er uforligneligt. Musikken lægger gennem hele forestillingen en fin bund til fortolkningen af Brecht.
Under forestillingens bedste præstationer glemmer man helt, at denne dramatiske perle bliver opført i en beskeden foyer. Skuespillerne formår at bevare intimiteten.
Teatergruppen 'De slagfaste' blev dannet i 1990, og har blandt andre mange samfundskritiske stykker bag sig.

Brecht-kabaret`en 'Kom her og sæt dig her hos os'.
Teatergruppen 'De slagfaste'. Roskilde Kongres-center.
Næste forestillinger den 25 og 26 april på Basement, Vesterbro Kulturhus, København.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. apr. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur