17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Erna-prisen til Ebba Strange

Erna-prisen til Ebba Strange

Onsdag, 25. april, 2007, 00:00:00

Dansk Pædagogisk Historisk Forening uddeler prisen ved sit årsmøde i dag

af Janni Milsted, Dansk Pædagogisk Historisk Forening
Onsdag den 25. april modtager pensioneret pædagog og forhenværende folketingsmedlem for SF Ebba Strange Erna-prisen.
Prisen uddeles af Dansk Pædagogisk Historisk Forening på foreningens årsmøde.
Prisen gives til en person, der har ydet en særlig indsats i forhold til foreningens mål og arbejde, eller som via sit virke har placeret sig i dansk pædagogisk historie.
Prisen er en statuette af Erna Juul-Hansen, Danmarks første uddannede pædagog.
Statuetten er udført af Tora Raknes, billedhugger, tidligere rektor på Holstebro Børnehaveseminarium samt medstifter af foreningen.
Ebba Strange får prisen, fordi hun via sit virke som pædagog og politiker har placeret sig i dansk pædagogisk historie jævnfør Dansk Pædagogisk Historisk Forenings formål. Hun har i øvrigt beskrevet sit virke i bogen 'Ebba - politiker og pædagog' udgivet i 2006.
I bogen beskriver hun meget spændende sit liv som pædagogstuderende og som pædagog. Hun skriver om institutionerne og om pædagogiske retninger. Desuden skriver hun meget om samfundet og om sit politiske arbejde, der også handlede om lovgivning på børne- og familieområdet og uddannelsespolitik. Ebba Strange kvitterer for modtagelse ved at give en lille forelæsning, inden foreningen holder generalforsamling.
Som noget helt nyt overrækkes Ernaprisen på den gamle gård 'Borgbygård' i Tårnby, som BUPL har stillet til rådighed for foreningen, så der nu kan oprettes et Pædagogisk Historisk Museum i lokalerne.
Dette har foreningens medlemmer ønsket i mange år, og alle glæder sig til at komme i gang med at indrette lokalerne med alle de effekter, der er indsamlet, samt søge fondspenge til at drive et museum.

Prisen uddeles til Ebba Strange onsdag den 25. april kl. 17.30 på Borgbygård Englandsvej 358 i Tårnby

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. apr. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur