Yvonne selv er førtidspensionist og lidt hårdt ramt på det fysiske af livets uretfærdigheder. Men hendes naturbilleder stråler
af Ole Ree
Så kom sommeren til Blågårds Plads i København og udendørs er det vores ven solen, der står bag denne enorme oplevelse.
Indenfor på Cafe Blågårds Apotek er det Yvonne Vendel - Jensen der lyser op væggene med sin dejlige flora.
At det altid er det, folk har i hovedet, der kommer ud, når nogen vil 'formulere' sig på en eller anden måde, er altid godt. Om det så er negativt, positivt, naivt eller kryptisk er ligegyldigt, for det kan ikke ændres. Når malingen er tør, er løbet kørt.
Selvfølgelig kan voldelige metoder ændre og fjerne alt, men hvem ville nænne at gøre noget ondt ved Yvonne Vendel-Jensens blomster.
Yvonne selv er førtidspensionist og lidt hårdt ramt på det fysiske af livets uretfærdigheder. Men hun griber de talenter der ligger i luften overalt, og synger også i Kvindekoret af Danmark.
Naturen har mange stemmer, tomater kan synge, gule kornmarker har lærkestemmer. Små søer på landet kvækker og Vesterhavet bruser i al evighed. Og naturen strømmer ud af Yvonne`s billeder.
Der er masser af levende musik på Cafe Blågårds Apotek, og den lyse stemning på væggene må bestemt virke på musikerne og publikum, så juni måned bliver en fredfyldt oplevelse, som indre Nørrebro trænger til efter et lidt anspændt forår.
Om dagen er man jo ude, men sommeren bliver lidt længere, når man så går ind, og der hænger mere af den på væggene. Så ligegyldigt hvornår noget er skabt, er det nuet der tæller. Van Gogh`s kornmarker lyser stadig op efter 150 år og den bonus skal Yvonne Vendel-Jensen også have stor tak for.
Så som vanlig herfra ingen stjerner, men fem 'junier' på ét år.
Yvonne Vendel-Jensen. Cafe Blågårds Apotek.
Åben alle dage 12 - 02. www.kroteket.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278